| 4evergentleman a întrebat:

E bun bromazepam pentru sevraj? Am luat antidepresive și le-am întrerupt că nu am mai avut bani și am niste amețeli serioase de câteva luni! De ce țin stările astea atâta? Sevrajul asta? Cum pot scăpa de el? Vad că sunt dependent și de xanax iau zilnic că altfel e serioasa treaba,tremur când ies din casa in ultimul hal de la anxietate daca nu iau xanax,am incercat ogramada de tratamente sa scap de anxietatea asta și nu pot,se manifesta fizic asta e cel mai rău prin tremur,am trecut prin niste chestii nasoale și dupa câțiva ani brusc într-o zi anxietatea pe strada m-a rupt,și vad că nu mai scap de ea,cred că așa o sa raman toată viața cu acest tremur in public între oameni,mai ales când rămân fără bani așa se manifesta când am bani sunt ok și iau xanax parca nici nu zici că am așa ceva,cand in schimb rămân fără bani mă face praf se accentuează foarte serios de nici nu pot ieși din casă de acele emoții extrem de puternice! Cum pot scăpa de fobia asta sociala fără xanax,fara pastile? Oricum nu scap nici cu ele doar pot fi functionabil cat le iau!
Nici cu exerciții de respirație nu merge bine,adică ajuta puțin dar prea puțin, de tremurul ăla și spaima aia nu pot scăpa! De ce creierul meu percepe pericol când ies din casa și e pe modul fugi sau lupta daca nimeni nu are treabă cu mine? Sa fie că am avut niste probleme cu niste cocalari de la stres posttraumatic? Deja de 5-6 ani incerc cu tratamente și nu scap de anxietatea asta,mă chinuie,in casa nu am nici pe naiba sau când am bani multi,de ce banii multi mă ajută atât de mult și când nu am bani deloc anxietatea incepe sa mă distrugă? Bine,emoțiile alea tot sunt acolo și tremurul cauzat de anxietate dar le pot controla foarte bine! De ce am frica asta nejustificată in public, între oameni? Mai ales că sunt conștient că mă pot bate cu 4-5 deodată că știu de ce sunt in stare, cu toate asta și când trec bătrâni sau copii sau fete frumoase incepe sa mă rupă desi eu mă pot bate și cu 4-5 deodată daca e ceva de scandal,chiar cu mai mulți daca nu sunt tari la bătaie! Adică nu e un paradox? Am totuși niște calități de om dur și cu toate astea pe mine mă dărâmă din toate punctele de vedere anxietatea, nu a putut depresia pe care o am de mult mai mulți ani și m-a făcut varza anxietatea asta care o am de 5-6 ani. Sa mă resemnez că nu pot scăpa de ea? Dar mi-a stricat și imaginea în zona că lumea m-a văzut cu aceste stări extrem de serioase,că tremuram,că îmi jucau incontrolabil sprâncenele,obrazul,până și buzele,bărbia îmi tremurau,atunci era mult mai severa,acum nu mai am problemele astea doar tremurul capului și a corpului in public și pe anumite străzi unde oamenii m-au observat că am probleme,dar asta
Se întâmplă când nu mai am bani.
Ce dezechilibre sunt in creier de el percepe pericolul când ies afara și vad oameni? De e pe modul fight ore flight? O fi că pun preț prea exagerat pe ce păreri își face lumea și cum mă vor evalua? Ce pot face sa nu mai îmi pese de părerile oamenilor străini și cei care mă cunosc?
Oare trebuie sa iau toată viața antidepresive și anxiolitice? Sportul și munca nu ajuta că le-am incercat,la neurotransmițători e problema cred că genetic am deficit de serotonina și dopamina! Altfel nu îmi explic de ce nu scap de problemele astea.
Sa mă sinucid nu am curaj,ce o sa fac,o să trăiesc toată viața în chin? Că eu de anxietatea asta vad că nu mai scap, măcar de tremurul ăla daca scăpăm că ăla mă deranjează oribil.

Voi ce ați face in locul meu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ILoveBlackCats a răspuns:

Nu. Eu zic, prieteneste, nu încerc sa santajez, sa te duci la un psiholog. Cauta prieteni, cu care sa vorbesti, ia-ti un caine/pisica. Cat despre bromazepam: https://www.catena.ro/prospecte/bromazepam-3-mg-x-20-compr-lbm