| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu stapanirea emotiilor. De exemplu, la scoala daca un profesor ma scoate la tabla ma inrosesc, imi transpira mainile, cateodata mai uit si lectia... Cine ma poate ajuta sa scap de aceasta probleme?

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Nu îţi place să fii în centrul atenţiei şi ai impresia că atunci când ieşi la tablă toată lumea se uită la tine sau râde de tine.Cred că asta se întâmplă deoarece te simţi inferior, chiar dacă ţi-ai învăţat lecţia crezi că nu te vei ridica la nivelul aşteptărilor. Poate ai nişte profesori prea severi sau poate ai fost criticat când erai mai mic.
Când te simţi agitat încearcă să inspiri adânc, să te gândeşti că nu ai niciun motiv de îngrijorare deoarece eşti pregătit.Fiecare om are părţi bune şi rele, deci nu ai de ce să te simţi inferior nimănui.happy

2 răspunsuri:
| regeleromaniei a răspuns:

In primul rand invata lectiile bine de tot! Asa nu te temi ca nu sti! In a doi-lea rand gandeste-te ca si profesorul este tot un om ca si tine! Daca ti-e rusine de colegii care se rad de tine cand spui o prostie, gandeste-te ca nu sunt ei mai bun ca tine si chiar daca sunt nu sunt la toate materiile! Fi tare! Un mic pont nu te uita in clasa decat la colegii care sunt in prieteni buni si care vor sa iti sopteasca! Daca cumva te pierzi cere-i profesorului sa-ti mai explice odata si asa o sa-ti revi!

| Andreeeeeeeeeeuta14 a răspuns:

Salut! Uite asa patesc si eu! Eu cred ca tie frica de colegii sau de profesorul respectiv! Eu respir adanc imi revin ma gandesc la ce trebuie sa spun si ma concentrez nu este nimic daca gresesti se mai intampla! SA NU ITI FIE RUSINE!
Sper ca ti-am fost de ajutor! :d