| dksjgpfbgfbopgdfk a întrebat:

Am o problema.De o bucata de vreme frecventez pub-urile si stiti cum e pe acolo, tai fumul cu, cutitul.Desi eu nu fumez, miros ingrozitor a tigara, iar in seara asta parintii m-au luat cam tare, precum ca ii mint, ca fumez, ca numai eu stiu ce facstraight facesi mi-au dat o pedeapsa. Dar pur si simplu eu sunt pedepsit pe nedrept, nu fumez, de ce sa fiu pedepsit? Dar ei totusi nu ma cred.
Am de gand sa fac niste analize care sa arate ca nu fumez.Insa, ce analize trebuie sa fac pentru.asa ceva? Sau, orice altceva care sa le demonstreze ca nu fumez.
Multumesc celor care au citit!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Acest tip de analize se pot face numai la Institutul de Medicina Legala si costa cam mult pentru o simpla demonstratie (se dozeaza nicotina din sange).

mira
| mira a răspuns:

Este de ajuns sa le sufli in gura.Isi vor da seama imediat.

| NimeniAlta a răspuns:

Pana faci tu analizele, o sa treaca pedeapsa...De ce nu te duci si tu la restaurant? De ce nu mergi in locuri mai decente(sa zic asa)? De ce nu le explici parintilor cum sta treaba?happy Poate o sa te inteleaga

| undercovergirl a răspuns:

Buna Costel,

Nu cred ca niste analize te va ajuta sa castigi increderea parintilor ci mai degraba comunicarea.
Am auzit de " analiza FORM ", exact asa se cheama, care depisteaza nivelul nicotinei in corp si care costa in jur de 100 ron, dar nu stiu sigur daca in Bucuresti exista asa ceva ( eu stiu de Constanta ).
Parerea mea este sa incerci sa discuti sincer cu parintii tai si sa le zici ca esti constient ca datorita anturajului si locurilor pe care le frecventezi mirosi a fumator dar ca acestea nu te vor afecta.
Daca tu esti sigur ca stand in preajma cercurilor de fumatori nu vei fi afectat si ai incredere in propria judecata atunci si parintii tai vor vedea asta.
Oricum succes! happy

| octavianpas a răspuns:

Trebuie sa-i determini si sa-i convingi ca pot avea incredere in tine. Cate cazuri vad la TV cred si eu ca sunt suspiciosi.Trebuie sa discuti cu ei ca altfel nu ai cum sa le demonstrezi.

| VladyCristian a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa le recastigi increderea si sa le explici frumos ca nu fumezi happy

| dksjgpfbgfbopgdfk explică:

Le-am zis, insa ei sunt foarte sensibili la fumul de tigara.Si deja au tras concluziile, cu texte precum "nu e prima oara cand mirosi a tigara!"
Ma intereseaza totusi ce analize trebuie sa fac.

| misulika a răspuns:

Nu stiu ce analize ai putea sa faci, dar daca nu te cred, desi spui adevarul ai toate motivele sa fi tu cel suparat si nu parintii tai. E de inteles si reactia lor, pentru ca sunt ingrijorati pentru sanatatea ta. Cred ca trebuie sa insisti sa-ti susti nevinovatia si poate intr-un final te vor crede. Altceva nu prea vad.