| Goddessss a întrebat:

Am o problema destul de ciudata.
Totul începe de anul trecut de cand am plăcut un băiat. Atunci el nu ma baga in seama, deoarece ii plăcea de alta, dar tot continuam sa am o speranța.(fata aia nu il plăcea, asa ca el a renunțat sa o placa, norocul meu).
partea frumoasa este ca am observat ca de cam 2 luni ma place. Flirtam intruna, eram pe dopamina si fluturi in stomac, dar problema era ca niciunul nu a putut face pasul.
Acum întrebarea mea este: mai are rost sa fac eu pasul sau nu?(el nu il face nicicum)
Eu nu sunt genul care intra in relații doar ca sa fie intr-una, eu ma gândesc la acea persoana si la ce pot sa ii ofer.Mi frica ca nu o sa simt nimic atunci cand o sa ma pun cu el in relatie si nu înțeleg de ce.Am.cautat pe net, ca după ce treci de starea aia cu dopamina (infatuation), abia atunci descoperi iubirea adevărată.
Merita sa incerc ținând cont ca l am asteptat 1 an întreg sau nu?
Eu vreau cumva o relație cu el, dar imi este frica ca nu o sa fiu tare romantica si totul o sa se ducă pe apa sâmbetei. Mi frica ca o sa ma plictisesc si nu înțeleg de ce... Merita sa încerc sau nu!? e " prima mea relație "
sa fie asta cauza?

6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Perioada mare de incertitudine te face sa pierzi trenul care inca e in gara. Ce te opreste sa incerci o relatie cu el, sa vezi ce iese? happy
Mai ales ca tu iti doresti acest lucru si l-ai asteptat mult timp, dupa cum spui.
Nu e o rusine sa ia fetele initiativa (mai ales in ziua de azi). big grin
Vei verifica astfel ce reactie are si daca mai e interesat de tine.
Petreceti timpul impreuna si descoperiti daca sunteti facuti unul pentru celalalt. O relatie serioasa te responsabilizeaza si vei descoperi la el lucruri pe care nu le stiai pana atunci (care pot sa-ti placa sau nu).
Daca are alte asteptari de la tine sau daca vrea sa profite la scurt timp de pe urma ta, renunti la el si revii la situatia de acum (dar mai experimentata si mai atenta atunci cand vine vorba de baieti). happy

| Goddessss explică (pentru dannyel86):

El vrea, aia ii chestia. Flirtam pe holul scolii cam 3 săptămâni si ne dadeam de înțeles ca ne placem non-verbal, dar nu facea pasul nicicum(el are motive), dar eu nu. Sunt ft timida si nu vreau sa il pierd, dar pur si simplu imi este frica de realtii.Ma enervează cand ne uitam unul la altul si nu facem nimic.
Mersi mult de comentariu. E foarte folositor?

| dannyel86 a răspuns (pentru Goddessss):

Unul din voi trebuie sa treaca la actiune. laughing
Lasa timiditatea la o parte. big grin
Vorbeste cu el in particular, iar timiditatea va trece.winking.

| Goddessss explică (pentru dannyel86):

Ioiii merci mult. Sper ca o sa reușesc! ❤️
Sa treacă vacanta, ca nu mai suport sa stau '' intre 2 lumi''.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Pai daca nu o sa incerci poate o sa regreti toata viata.In viata dragostea apare rar. Exista si o vorba:dragostea este o flaore rara.
Nu ai nimic de pierdut.

| Goddessss explică (pentru ALEXICAmarketing):

Mulțumesc mult!
Încercarea moare ultima.
Is foarte confuza, dar după vacanta sper sa imi fac curaj sa ii spun tot. Nu mai suport sa ne uitam unul la altul si sa nu facem nimic. E atat de ciudat?