| tantalau a întrebat:

Am o problema destul de stanjenitoare.
Cum fac ca sa nu mai fiu introvertit? Adica, pur si simplu mi-e greu sa vorbesc cu ceilalti oameni, in special cu fetele de o varsta cu mine... Imi puteti da niste sfaturi? Urmeaza vacanta de vara, si as vrea ca pana incepe scoala sa ma schimb radical.

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Trebuie sa inveti oamenii.
Este cea mai simpla metoda, prin care poti scapa de aceasta timiditate excesiva, timiditate de care am scapat si eu.
Un moment in care zici ceva care nu ti se pare potrivit, nu inseamna neaparat ca este considerat stanjenitor de persoana respectiva.
Daca nu ai subiect de discutie, nu inseamna ca cealalta persoana are, si nu stie ce sa spuna, sau asteapta ca tu sa vorbesti.
Incepi o conversatie cu cineva, punandu-i intrebari, intai prezentandu-te, si apoi incepi cu intrebarile, ce-i place sa faca, ce interese are in legatura cu... nu stiu, orice, etc.
Apoi ii raspunzi si tu la intrebari.
Trebuie sa iti dezvolti spiritul de observare, de exemplu, vezi o fata pe o canapea in parc, si citeste. Clar nu te poti duce la ea sa o intrebi despre mancare si haine, nu?
Te legi de actiunile ei, de ce citeste, si incepi sa vorbesti despre acel lucru, despre citit, iti dai cu parerea, daca vezi ca nu e prea interesata, schimbi subiectul.
Invata gesturile oamenilor, expresiile, ca sa vezi ce le place si ce le displace.
Adopta acelasi comportament ca si ei, fi vesel cu o persoana vesela, fi linistit, cu o persoana linistita.
Dar ai grija uneori, persoanele timide au nevoie de oameni cu putin curaj, nu foarte mult, doar putin.
Cei ca noi, care au aceasta timiditate, ori scapa de ea, ori incearca sa treaca peste, prin anumite metode.
Eu am incercat sa trec peste, si a functionat intr-o oarecare masura, cunoscand anumite gesturi ale lor, vorbind cu anumite persoane, incet incet, si cunoscand anumite secrete ale conversatiilor.
Nu sunt secrete pe care ti le pot spune, pentru ca nu le stiu ca si secrete fixe, ci variaza de la o persoana la alta, ma refer la expresivitate, gesturi, ton al vocii, etc.
Pana si TPU a avut o influenta buna asupra mea.
Invata sa vorbesti cu oamenii, din anumite lucruri, experiente, chiar daca esti timid, incearca sa nu pari, etc.
Citeste despre lucruri de genul pe net, si o sa aflii lucruri care te pot ajuta.

1 răspuns:
| JustLiv a răspuns:

Iti dau sfatul asta in calitate de fata: incearca sa te bagi in discutii in care ai si tu idei sau la care poti ajuta.Fa-ti un prieten gen BFF si apoi discuta cu el.Incet,incet iti vei face din ce ince mai usor.happy
Funda?(y)