| Anddddfressh a întrebat:

Salut! Am o problema, este un fost coleg de serviciu care nu-mi da pace deloc. Am lucrat împreună, devenisem prieteni foarte apropiați, a fost dat afara pentru ca a făcut o prostie, de atunci omul a prin ură pe mine, nu știu cauza, știu doar ca ma terorizează, ma suna cu fel și fel de numere, ma amenință, și el și prieteni de ai lui. Nu știu ce sa ii mai fac, eu am 17 ani el are în jur de 19, suntem amândoi în clasa la liceu. Nu știu cum sa mai procedez sa ma lase în pace, l am blocat cam peste tot, încerc sa-l evit dar vine după mine și nu-mi dă pace. Va rog spuneti-mi ce sa fac sa scap de el! Cu vorbitul cu profesori diriginte și etc nu funcționează.
Imi este puțin teama sa pun pe cineva sa-l sperie puțin pentru ca nu știu exact ce are în spate și mna știți și voi. Invatati-ma cum sa procedez... fără hate va rog

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scrie-i un ultim mesaj prin care ii spui foarte politicos ca vei anunta Politia daca nu inceteaza cu hartuirea si amenintarile, ca acela este ultimul ei mesaj si din acel moment, daca mai primesti ceva, vei merge direct la politie.
Tu fiind minora nu poti sa faci reclamatie la Politie si nici sa ceri inderdictie, dar parintii tai trebuie sa stie adevarul si sa ia urgent atitudine acum, cat ala nu ti-a facut nimic, dar este posibil sa treaca la actiune si sa te loveasca sau fure, sechestreze, violeze samd.
Cu profesorii de la scoala nu ai de ce sa vorbesti, ca nu-i problema lor sau a scolii, ci strict a ta si a parintilor tai, odata ce la scoala nu ti se intampla nimic, iar ala nu mai este elev acolo.

Iti mai recomand sa-ti schimbi numarul de telefon si sub nici o forma sa nu-l mai dai nimanui, ca cineva din asa zisii tai prieteni este in contact cu el si cela/aceea le da toata informatia despre tine.
Nu mai raspunde la nici un numar de telefon pe care nu-l recunosti.
Pune-ti toate conturile de socilizare pe privat si nu mai primi cereri noi de prieteni, fiindca va conbtinua sa-si faca conturi noi, ca sa te poata ameninta mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba-ti numarul de telefon și fă o reclamație la poliție pentru hartuire.