| Anelisse a întrebat:

Am si eu o nedumerire. Profa mea de romana ne-a dat sa citim in vazanata mai multe carti printre care si Balada "Miorita" de Eminescu. Dar cand am fost la biblioteca sa o imprumut mi s=a spus ca nu este miorita de eminescu. dar eu sunt sg pentru ca i-am intrebat si pe colegii mei. Deci, intrebarea mea este de cine este scrisa Balada "Miorita"?

Răspuns Câştigător
| ioana_6413 a răspuns:

După cum văd că nu ştii, autorul acestei balade este anonim, ea fiind culeasa de A.Russo care i-a dat-o lui Vasile Alecsandri, acesta publicând-o într-un volum de"Poezii populare". Această baladă exista în peste 1000 de variante, s-au făcut până si continuări(una mai puţin cunoscută fiind balada"Măicuţă bătrână)
Fundă?

6 răspunsuri:
| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Balada "Miorita"este o balada populara ceea ce inseamna ca apartine poporului.Nu are un autor cunoscut. Apare si scris de Vasile Alecsandri, si de alti poeti printre care si Eminescu.Asa ca du-te la alta biblioteca, sau cel mai bine la bibl scolii. Daca nu o gasesti de Eminescu ia'o cu un alt autor pentru ca e aceeasihappy

| wastingmytime a răspuns:

Cauta Miorita de Vasile Alecsandri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, asa e, spune-i [rofesoarei tale sa se mai documenteze si daca e nevoie sa mai invete inca. Intr-adevar, balada miorita este o balada populara, prin urmare are autor anonim. Si doamna profesoar ar fi trebuit sa va spuna aceasta ca orice persoana cred ca ar trebui sa stie ca balada Miorita nu este balada culta ci populara si are autor anonim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, asa e, spunei [rofesoarei tale sa se mai documenteze si daca e nevoie sa mai invete inca. Intr-adevar, balada miorita este o balada populara, prin urmare are autor anonim. Si doamna profesoar ar fi trebuit sa va spuna aceasta ca orice persoana cred ca ar trebui sa stie ca balada Miorita nu este balada culta ci populara si are autor anonim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heyy fata...chatterbox... daca zice ca e balada populara are autor anonimm :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o proasta, autorul e anonim, dar asa sunt analfabetii in ziua de azi