| Soparlake167 a întrebat:

am si eu o problema la Limba si Literatura Romana ..am un text de analizat si m-am incurcat la un enunt...ma puteti ajuta sa analizez sintactic si morfologic? enuntul este :Vorbeste cu izvoru-albastru de-a codrului frumoasa zana ...multumesc foarte mult de ajutor! ofer funditalove struck

Răspuns Câştigător
| Georgy98 a răspuns:

VORBESTE=verb,predicat verbal, cu izvorul=c.i, subtantiv, albastru=adj, atr.adjectival,a codrului=subst.,c.i, frumoasa=adj, atr adjectival, zana=substantiv, subiect!

1 răspuns:
| Laura46 a răspuns:

Vorbeste-verb predicativ, mod indicativ, timp prezent, personal, pers a 3-a singular, conjugarea a 4-a diateza activa, predicat verbal
cu izvoru-subst comun, simplu, gen neutru nr sg, Ac, compl indirect
albastru-adjectiv propriu-zis, sg, masc, Acuzativ, atribut adjectival
de-a codrului-subst comun simplu, articulat pers a 3-a sg masc, Genitiv atribut substantival prepozitional
"de-a codrului frumoasa zana" este o apozitie ce determina substantivul "izvorul", separata printr-o virgula pe care ai uitat sa o puiwinking