| Arcadio a întrebat:

Ajutor, am un text in limba romana si as vrea sa-l traduc in engleza dar nu ma pricep, ma puteti ajuta?

8 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Daca scrii textul aici... te ajut. daca nu, pune pextul in google translate, si iti traduce tot, aproape exact

| Arcadio explică (pentru valentingb):

Ca toate banalitatile despre succes, viata, fericiresi proverbul acesta contine un adevar evident:
E mult mai eficient sa inveti un om cum sa se descurce singur in anumite situatii, in loc sa ii rezolva mereu tu problema, aceasta fiind de altfel singura cale de a-l ajuta sa creasca si sa se dezvolte.
Avem diferite metode de a infrunta o situatie in care cineva nu se descurca:

- ii rezolvam noi problema pe moment, cu rezultatul ca o sa ne cheme de fiecare data cand apare problema respectiva.
- il invatam cum se rezolva problema specifica, nu ne mai va deranja cu acest aspect, dar o sa apeleze la noi de fiecare data cand apare ceva care deviaza de la ce l-am invatat
- il invatam niste principii cu care pot rezolva probleme asemanatoare, asa o sa apeleze la noi numai daca ceea ce apare este complet inedit
- lamurim impreuna care sunt obiectivele de atins si il invatam cum sa isi puna mintea la contribuitie in orice problema si - daca e vorba cumva de ceva complet inedit – cum sa faca rost de informatia care ii trebuie, fara sa fie nevoie sa apeleze la noi

Daca ii invatam sa puna mintea la contributie si sa aiba curaj si initiativa, de fapt am creat un potential leader.
Si - poate –intr-un final, o sa constientizam ca adevarata sarcina a unui leader nu este de a crea roboti dresati, ci chiar de a crea alti leaderi.

| CrazzyGirlCsm a răspuns:

Francez.ro e foarte bun site-ul.happy

| rmr12 a răspuns:

Like all banalities about success, life, fericiresi saying it contains an obvious truth:
It's much better to teach a man how to handle yourself in certain situations, instead of them always you solve the problem, this being the only way to help grow and develop.
We have different ways of facing a situation where someone does not do:

- He solve new problems now, with the result that you will call us every time is the problem.
- You learn how to solve specific problems, we will not bother with this, but to rely on every time is something that deviates from what we learned
- You learn some principles that can solve similar problems, so an appeal to us only if what appears is completely unique
- Be clear on what are the goals to achieve together and we learn how to put their mind to contributory in any problem - if it's somehow something completely unique - how do get the information they need, without having to rely on

If I put mind to learn and to have courage and initiative, I actually created a potential leader.
And - maybe eventually, you realize that the real task of a leader is to create robots trained, but also to create other leaders.

| mitici007 a răspuns:

laughing

| GuessWhoo a răspuns:

Pune textul aici...

| Deaconu_Andrei_1997 a răspuns:

Publica-l aici