| 0m3d a întrebat:

Salut,

Am si eu o problema, la mine in clasa exista numeroase bisericute, clasa fiind impartita in 3 randuri. Prima bisericuta este cea "pitzi"(locul unde barfele si fitele sunt la ele acasa), alcatuita din 6 fete si un baiat apoi ar fi bisericuta tocilarilor (alcatuita din 2 baieti si o fata izolata in ultima banca) -acestea pe randul din mijloc, de asemenea aici gasim si cei 4 cocalari (subiectul zilnic femei, tigari, sex, bautura si mistouri) apoi in dreapta (pe randul de la usa) avem fetele "adolescentine" cu subiecte diferite decat "pitzi", ca de exemplu muzica, filme, carti (cea mai numeroasa cu vreo 5 fete si 4 baieti)

Unii mai migreaza din "cocalari" in "pitzi" (la baieti ma refer) dar niciodata inspre cele "adolescentine" (unde subiectul discutat este neinteresant). Eu stau in prima banca de la geam, deci undeva intre pitzi si tocilari, eu nu ader nici unui grup, desi ma uit uneori in pauze cum apar grupulete si incerc cat de cat sa le unesc prin mine, adica vorbesc de exemplu cu "adolescentinele" apoi cu "cocalarii", dar nu merge, uneori sunt chiar luat in ras pentru treaba asta, apar comentarii gen "uite la fraierul ala, vorbeste cu tocilarul ala, haha ce prost"

Si cam asa sta treaba la mine in clasa, diriga incearca si ea "unirea" dar nimic, face o excursie merg doar "pitzi si cocalarii" ceilalti se dau la o parte, se merge la teatru, vin tocilarii si "adolescentinele", pitzi se dau la o parte si tot asa, pur si simplu nu se poate.

Eu sincer m-am saturat de comentarii de la profi gen " uitati aia din clasa Y merg toti in excursii, participa toti la actiuni de voluntariat, invata toti cand este de invatat, nu ca voi" Vreau sa fac ceva, nu stiu dar ceva trebuie facut (seful clasei noastre este o "pitzi" deci slabe sanse sa reusim "unirea", la votul de la inceputul anului de mentinere in functie eu m-am abtinut sa o revotez, de atunci si comentariile pe seama mea)

Voi ce sfaturi imi dati, cum sa procedez, ce sa fac, as vrea sa am o clasa unita.

P. S : Clasa a X-a

Funda

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Eu sunt in clasa a 11-a si tot cam asa e si la mine in clasa.La noi insa sunt in stare sa se sfasie pentru note bune. Cel mai mult se bucura cand vecinul ia un 3 si el 9, 10.Imi e sila de ei. Ii intrebi ceva la lucrari si iti dau gresit doar de dragul de a te sapa
Numar zilele pana am sa plec din liceul ala, am sa uit de toti si de tot, de cate zile pline de amar am trait, de cate sute de ori am tremurat la chimie si de cate mii de ori mi-am promis in gand ca nu am sa ma schimb niciodata de dragul notelor

| Vizitiul a răspuns:

As veni eu cu a patra bisericuta. A patra bisericuta este aceea unde-si duc veacul cei care le vad pe celelalte trei bisericute. Chiar daca pare deplasat raspunsul meu, am puterea sa afirm ca bisericuta numarul patru este de ce mai proasta faptura. Adica, ii vad pe altii, dar pe mine nu ma vad... Judec pe altii, dar inainte de-a ma judeca pe mine...Numai bine.

| DragonFLoW a răspuns:

"uite la fraierul ala, vorbeste cu tocilarul ala, haha ce prost"
^^ daca asa sa ajuns la tine in clasa, da sunt pierduti nu ai ce le face, o sa ajunga NU departe. Si la mine in clasa sunt pitzi si coca, dar frate ultima urma de umanitate din ei mai apare cand de exemplu ca si clasa avem o anumita vina, askundem toti vina nu dam unul pe altul in gat. Cand nu ne facem tema la franceza, nici unul adica, ziceam toti profei ca nu ne-a dat... chiar daca poate unul din noi si-a facut acasa sacrifica asta pentru binele clasei. oricum in liceu trebuie sa-ti faci cei mai buni prieteni pentru ca acestia raman prieteni pe viata.

Daca ar fi sa gandesc ca tine la mine ar fi vreo 6 "bisericutze " cocalari, pitzipoance (doar 2 yey), curve (tot 2 yey, sa nu incurci curvele cu pitzi ) nerds ( din care daca as fi u m-as vedea pe mine in grupul ala ) si cei carora cateodata le pasa de ceva ( aici si eu numai ca ma exprim mai nerd-ish ). Dar exista legaturi intre grupuri de la cele de prietenie intre membri pana la cele de dusmanie, eu urandul pe cel mai mare cocalar care doar pentru ca are bani are dreptul sa-si bata joc de felul de a se imbraca si hainele altora. La cat de nerd m-ar fi vazut ceilalti au ramas uimiti cand l-am pus pe prost la pamant cu 2 pumni. Ar trebui sa vezi situatia clasei tale din mai multe unghiuri. Uita-te la grupa asta "adolescentina" o sa vezi in timp ca nu-i asa de adolescentina si ei barfesc dar in modul lor, mai delicat dar in acelasi timp mai taios. La fel si cocalarii barfesc pe altii injurand, jignind dandu-se mari fata de altii. Ai putea sa-ti categorisesti clasa drept mai multe feluri de pitzipoance : pitzipoancele originale, pitzipoancele versiunea masculina vulgara, piztiponcii versiunea nerd cu ochelari, si pitzipoancele cele mai rele adolescentinele. U cred ca esti undeva intre pitzipoancele adolescentine si nerd; adolescentine, ca asa consider eu; nerd, ca ai scris mult la fel ca mine laughing. Dar cine sunt eu sa te judec?

Cine esti u sa ii judeci?

| Domyno a răspuns:

laughinglaughinglaughing Slava Domnului ca am o clasa normala, desi normal e un termen relativ, nu te mai chinui sa salvezi ce nu se poate, ca degeaba incerci! Tu ii bagi in seama? Nu stiu, du-te si tu in aia in care se vorbeste despre filme, carti, etc etc!

| Laav_9828 a răspuns:

Incearca varianta ajutatoare :

x ajuta-ma si la ce e bun
Si incearca sa vezi daca x iti raspunde

si incearca mai cu toti.
sau prefate ca lesini o sa vezi ca o sa se adune in jurul tau.
trebuie sa exicte acel cea sa-i uneasca asa e si in clas a mea blushing.
Sper sa-ti fiu de folos.
Fundahee hee?

| LaLa_6711 a răspuns:

Buna! Pai sti si la mine in clasa tot ceva de genul e. Dar ai putea si tu sa incerci ceva nou combinat pe genul pizti cocalar si adolescentine. Si apui te urci pe o banca si le spui ba voi in loc sa terminati cu fite si manele si mofturi hai sa ne adunam si sa fim mai tari decat celelalte clase ca sunteti mai fraieri decat fraieri pe bune eu asa lesi face big grin

| 0m3d explică:

Cateodata se mai intampla ca ei sa se bage in seama "ce ai patit", "de ce esti suparat" si lucruri din astea.