| TemptationLove a întrebat:

Am si eu o problema, nu stiu cum sa scap de trac. sunt foarte emotiva si maine performez intr-un talent show organizat la mine in liceu.Nu stiu ce sa fac sa scap de emotii. Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi v-as fi taaare recunoscatoare.Multumesc!

1 răspuns:
| alien134340 a răspuns:

Metode de stapanire a tracului

1. Identifica situatiile care te streseaza si monitorizeaza-ti starile de anxietate, notandu-le intr-un carnet;
2. Stabileste o ierarhie a situatiilor declansatoare de trac si incepe sa te confrunti cu ele in mod gradat, stiut fiind ca intensitatea anxietatii scade daca se prelungeste durata expunerii;
3. Efectueaza exercitii de relaxare si de control a respiratiei;
4. Lupta impotriva perfectionismului;
5. Actioneaza asupra gandurilor negative, prin tehnici de restructurare cognitiva, apeland la ajutorul unui psiholog.