| anonim_4396 a întrebat:

Salut.am trecut cls 7 si as dori sa stiu ce carti imi recomnadati pentru cultura mea generala

Răspuns Câştigător
| Gabystelistu95 a răspuns:

Iti recomand cartea asta -> http://www.librarie.net/......no-sibella

6 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Popcorn. Ziarul Libertatea.Playboy (NU).ca esti minorawinking.LifeStyle (aka Paris&Londra). din astea care te culturalizeaza imediatwinking

cami
| cami a răspuns:

Fefeleaga, Lorelei, basmele lui Ispirescu, Viata la tara-Duiliu Zamfirescu, Amanda se marita-Jenny Colgan, Citeste-l pe Mateiu Caragiale, I. L Cragiale., Bacovia. sunt atatia! happy
Si nu te limita doar la romani tongue.
citeste si poezii, uite am gasit o poezie destul de comica, draguta si in acelasi timp... de unde poti trage o morala [mai degraba este o fabula]

Gaina şi ouale de aur,
de La Fontaine

Zgârcenia-i mai rea ca un despot.
Zgârcitul lăcomindu-se, netotul,
să-nhaţe tot,
va pierde totul.
Dar nu e oare el de vina?

Avea odata unul o găină
ce zilnic îi oua un ou de aur.
Dar, în lăcomia lui haină,
năzuind să afle un tezaur, o tăie...
Nălucă, vistieria!
Aşa îi sărăceşte lăcomia
pe cei ce-şi uită, proştii, omenia...

| alle_1861 a răspuns:

Ai putea sa citesti mai multe balade, ptk o sa fie subiect pentru teza (daca se mai da). Ti-o spun din experienta.winking

| Allexaaaandra a răspuns:

Rezumate dupa net smug.
Eu asta am de gand sa citesc in ultima saptamana de vacanta.Si crede-ma, sunt clasa a 10 a si am destul de citit rolling eyes.
Oricum, daca ai chef de sportu' asta citeste orice carte.Niciodata nu stii cand o sa ai nevoie de ce scria in ea.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

rolling on the floor vrei sa citesti rolling on the floor
rolling on the floor e vacantaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! du-te si te distreaza cu colegele lasa cartea :-P phbbbbt ai tu timp si de invatat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zana mea si eu am trecut a7a, si...nu stiu ce sa zic, eu am citit Mara, Marile Sperante, Romanul adolescentului miop... si vreau sa citesc elevul dima din a7alaughing... eu zic totuji sa nu poti citi la comanda...trebuie sa cauti o carte pe gusturile tale. ceva care te va face sa-ti dai interesu^_^...Pai spor la citit!^_^