| billyșorr a întrebat:

Salut, anul viitor temrin liceul, profil filologie si vreau sa merg la Facultatea de medicină veterinară, la Timisoara mai exact. Stie cineva cu ce se mănâncă medicina veterinară, ce imi trebuie pentru a intra, de ce am nevoie? Multumesc anticipat! Fundulita!

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Sunt la MV cluj... daca vrei mv iti recomand sa incepi de pe acum sa inveti biologie la greu si si chimie organica sa stii bine.La cluj se da admitere din biologie clasa 11-a si chimie organica din cate tin minte.
Profii sunt fff exigenti si nivelul e foarte ridicat la toate facultatile din tara.Ai enorm de mult de invatat si primi ani nu prea o sa ai contact cu animalele. abia din anul 3 o sa pui mana pe o vacuta un calut sau un catel.Pana atunci faci doar chestii de baza si care te vor ajuta mai mult sau mai putin pe viitor.In anul 4 e BESTIAL DE FAIN si chiar simti ca faci veterinara si in restul nu mai zic.Sesiunile sunt crunteee.horror dea dreptu.
Ce fac cei de la umana facem si noi doar ca in 4 picioare. uneori chiar mai mult( ei nu au atatia paraziti la oameni si nici atatea specii si boli de specii)
La facultate o sa trebuiasca sa lucrezi si cu cai si cu vaci si cu catei si cu serpi si de toate.Nu trebuie sa iti fie frica de nimic deoarece risti sa pici un examen pentru ca refuzi sa examinezi un animal.
Pentru admitere poti intra pe https://www.usab-tm.ro/ si vezi acolo in ce consta admiterea...
Daca vrei mai multe info imi poti scrie in privat.
Zi faina!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Biologie si chimie la greu!

| romanianglorious a răspuns:

Mancare naspa la cantina din ce se aude...