| anonim_4396 a întrebat:

are un coleg un virus in calculator care tot trimite mess-uri cu un link virusat nu stiti un program cu care si-l poate scoate? Multumesc... fundita+vot!(fara sa-si reinstaleze windowsul )

9 răspunsuri:
| PeAfara a răspuns:

De ce s-au inventat antivirusurile?
Sa dea un system scan,antivirusul il detecteaza si de acolo el va alege ce sa faca cu el, ori il sterge, oril il baga in carantina.
Bafta

| PeAfara a răspuns:

@anonymus
Tu realizezi ce prostii scrii?laughing

| MihaiN1 a răspuns:

N-ai antivirus?

| MihaiN1 a răspuns:

Pai n-are antivirus?

| Lυα a răspuns:

Nu se poatee. :-s.
doar daca isi reinstaleaza windowsu`ll. happy

| anonymus_1825 a răspuns:

Cea mai simpla solutie (care am folosit-o eu) a fost sa intru in folderul Windows si sa sterg urmatoarele fisiere (care de fapt sunt virusul):
- infocard.exe (sau sub alte denumiri: net.exe, net1.exe)
- mds.sys
- mdt.sys
- winbrd.jpg
si restart la messenger
Daca nu le gasesti fisierele, fa o cautare in folderu windows. Cu siguranta le gasesti acolo happy.
Sau poti folosi Malwarebytes Anti-Malware sau Karspersky Removal Tool. Bafta!

| anonymus_1825 a răspuns:

@Razvan ia uimeste-ma. Ce prostii scriu? :))
Si intelege te rog inainte sa aberezi, ca orice virus este de fapt un fisier cu un anumit nume, care sta ascuns undeva in computer. Si pentru cine stie cum, il poate sterge manual, nu are nevoie de antivirus. Problema e ca acel fisier-virus infecteaza si alte fisiere (si aici e foarte folositor antivirusul). Dar pentru acest virus de messenger chiar nu e nevoie de antivirus, pentru ca nu infecteaza nimic, e doar un vierme care poate fura coduri, parole, date, etc. din calculatorul tau si se trimite automat mai departe prin orice surse gen Y! Messenger, MSN, etc. Si sa te lamuresc, uite un singur exemplu: viermele Palevo.DP cel mai rau dintre toti pe messenger. Si special pentru tine am cautat informatii despre el (cu toate ca orice virus de messenger merge pe aceeasi baza). Ia uite ce am gasit: http://www.go4it.ro/......087967/... Si citeste cu atentie ultima fraza din articol: "Utilizatorii ceva mai experimentaţi pot încerca dezinfectarea manuală. Aceasta presupune ştergerea fişierelor şi regiştrilor asociaţi cu viermele Palevo."... Eu am banuit pur si simplu ca are cel mai raspandit virus, de asta i-am dat ideea pentru care m-ai criticat. Asa ca te rog, inainte sa mai vorbesti fara sa stii, sau sa critici, te rog sa te informezi. Bafta!

| Eღilia62 a răspuns:

Http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe Te va intreba daca sa inceapa sa curete sistemul. Confirma cu Yes de fiecare data. Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.Si apoi sa ia AVAST 6 http://www.avast.com/free-antivirus-download

| Rëndark a răspuns:

Spune-i sa dezinstaleze yahoo si sa-l instaleze din nou!
Daca nu scapa de virus asa sa-si reformateze pc-ul!