| Ionut_Bogdan_1999_OFMU a întrebat:

Salut, aș avea nevoie de niște sfaturi..., m-am intors recent in țară dupa 5 ani de strainatate si m-am inscris la facultate, am 19 ani si nu am avut niciodata o prietena, de ce? Chiar nici eu nu stiu, probabil pentru ca am tot mers si am venit, acum vreau sa raman definitiv, cum aș putea sa imi fac o prietenă? Chiar mi-ar plăcea sa am cu cine discuta pentru ca sunt cam singur si nu e ok, insă nici nu știu de unde sa incep, dau fundă celui mai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Nu vreau sa crezi ca asta e cel mai bun raspuns, dar macar sa tii cont de el. Având în vedere că ai fost plecat in strainatate 5 ani de zile e normal sa nu fi avut prietena in tot timpul asta, pentru ca nu prea ai avut contact cu prea multe fete cei drept, nu ai avut ocazia sa cunosti suficiente fete ca sa iti găsești una le gustul tau. Si chiar daca ai fi avut cu siguranta nu ar fi funcționat pentru ca tu fiind plecat, nu puteai sa ii fii alaturi, iar daca prietena ta ar fi fost din străinătate la un moment dat venea si timpul in care tu te întorci inapoi in tara iar pe ea ai fi lasat-o singura. Dar astea sunt două din multele cazuri in care relația nu ar fi funcționat. Dar nu e un capăt de țară, încă esti tanar si mai ai multe de trăit, multe persoane pe care încă nu le-ai cunoscut. Urmează să începi facultatea de la anul sau poate chiar ai inceput-o, nu stiu sigur, dar ce este sigur este ca aici vei avea ocazia să îți întâlnești persoana potrivita. Cum ai putea sa iti faci o prietena? simplu...cunosti o fata, drăguță care sa aiba o parte din calitățile tale. Începi să vorbești cu ea, la început mai puțin, iar încet încet vei vorbi mai des cu ea pentru ca începeți să vă împrieteniti si sa va cunoasteti, nu-i musai sa treci direct la ea, trebuie sa lasi timpul să își facă treaba. După ce deveniți buni prieteni ai sa vezi ca incepe sa se deschida către tine...aici e momentul în care sentimentele ei pentru tine încep să prindă rădăcini. Iar pe masura ce rădăcinile cresc, relatia începe să iasă la suprafață, prinzand mai multă stabilitate, urmând ca la final să poti sa culegi roadele acestei relații.

1 răspuns:
| GabitzaNescafe a răspuns:

Salut.
Nu vreau sa te gandesti ca e mare paguba ca inca nu ai avut prietena. Important este ca ti-ai dat seama de o problema si ca vrei sa faci o schimbare, ceea ce e de apreciat.
Ca sa iti faci o prietena, fie ca incepi de la 0, fie ca nu, trebuie sa iesi din zona de comfort.
Avand in vedere ca nu ai avut prietena, inseamna ca nici mare experienta nu ai. Insa nu e problema, tot ce conteaza si va conta este sa fi un om ingrijit si sa cunosti ce sa vorbesti si cum sa te comporti. Asa ca ce ai de facut este sa vorbesti cu un numar foarte mare de fete sub sau peste varsta ta.
Bineinteles ca iti va fi greu, doar ca trebuie sa te distrezi facand asta, asa ca exerseaza dand cateva mesaje, sau mergi si vorbeste direct cu ele. Nu uita sa te si documentezi. Site-urile straine sunt pline de informatii de calitate.
Rezultatele vor aparea din prima, odata ce inveti din greseli. Succes!