| OnWeed a întrebat:

happy

As dori sa va zic cum vad eu viata. Pe tema asta ma mai cert uneori cu parintii si vreau sa va aflu si voua parerile. Eu gandesc ca daca ar fi sa respectam toate sfaturile, regulile si moralele pe care le primim in viata, ce am realiza? Pai in scoala am invata zi de zi ca sa avem note mari sa intram la liceu bun (deci nu o sa stim prea mult ce e socializarea sa zic asa, iti formezi mai greu un cerc de prieteni deoarece stai mult in casa pentru invatat si nu numai, nu poti sta pana tarziu ca sa ai un program de somn bun si sa fi odihnit etc. ). Pana aici totul ok... ajungi la liceu aici inveti sa iei bacul (in liceu nu fumezi, ca e nesanatos, nu bei ca nu e bine, nu te duci in cluburi ca e periculos, adica nu faci prea multe), dupa ce termini liceul ajungi la facultate unde esti ceva mai liber, dar totusi timp de 5-6 ani cat timp ai fost adolescent nu prea te-ai distrat (genul de distractii de care poti avea doar la varsta aia, prima iubita, primul sarut, prima betie, prima data in club), nu prea ai petrecut mult, nu prea ai fost rebel, toate ca sa inveti si nu ai facut nimic diferit fata de ceilalti. Si aici pot spune si stilul vestimentar, cum zic parintii mei sa nu port hanorac cu craniu de mort ca nu stiu ce, sau lant la pantaloni din nu stiu ce motive si tot felul de genul asta (daca nu te imbraci asa la varsta asta, cand sa o faci?). Dupa iti iei o slujba si muncesti pentru ce? sa ai o casa, bani, masina etc etc... In final poate iti gasesti pe cineva cu care faci un copil, de atunci totul s-a dus, stai sa iti cresti copilul si ajungi pe la 50 de ani cand realizezi ca tot ce ai facut in viata ai facut cu gandul la viitor, adica in scoala te gandeai la liceu, in liceu la bac, in facultate la slujba, cand aveai o slujba de gandeai la bani pentru familia ta. Si ce ai facut cu viata ta? Ti-ai traito ca toti ceilalti oameni de pe pamant care mor zilnic si nu au facut prea multe cu viata lor, parerea mea.

Acuma eu nu zic ca nu trebuie sa inveti, sa ai o slujba buna, bani etc... Dar poate ca trebuie sa mai facem si lucruri distractive pe langa invatat, poate ca in generala mai iei un 2 ca ai fost afara si n-ai invatat, dar si un 10 ca ai mai si invatat.

Pe scurt...consider ca sunt multe lucruri de facut in fiecare an al vietii noastre si multe le putem pierde si trec pe langa noi daca ne concentram doar pe ce e "bine" sa facem. Consider ca uneori e bine sa iesi din tipar, sa mai faci si altceva decat ce scrie la carte sa faci, sa mai faci si ceva care sa iti placa, chiar daca nu e recomandat.

Scuze ca am scris atata, nu stiu daca va citi cineva, aceasta este parerea mea despre viata in principiu. Credeti ca e chiar asa deplasata de realitate? Care este parerea voastra?

Răspuns Câştigător
| Aiurita a răspuns:

Ai totala dreptate. Parca fara un 4 in generala parca nu mai ai ce povesti copiilor laughing. Sau fara un fum tras la baia din liceu, o betie in tabara cu prietenii. Primu` sarut intr-un club dupa ce te-ai facut crita laughing. Fara toate astea viata nu ar mai fi viata. Si daca stai si tocesti cartile, ce rezolvi? Esti un Einstein 2 si nu sti sa legi doua fraze cand esti intr-o comunitate mai mare de oameni. Fara scoala vietii nu prea ai ce sa faci.
In cocluzie, te sustin! big grin

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca daca toti am fi buni, morali, constiinciosi, cinstiti lumea ar fi normala, buna si frumoasa. N-ar mai fi nenorociti care sa se imbete, drogheze, fure, violeze, omoare. Daca nici unul nu si-ar permite sa mearga la scoala cu tema neinvatata, sa chiuleasca sau sa fumeze, atunci nici unul nu si-ar permite sa faca infractiuni. Este o mare tampenie faptul ca pentru a ne distra trebuie sa facem prostii, sa bem, sa chiulim, sa fim antisociali, sa luam note mici, sa ne imbracam aiurea. Asa incepe infractionalitatea. daca toti ne-am gandi la viitor, daca toti am da ce e mai bun din noi in fiecare clipa, daca am munci cu entuziasm si placere la maximul posibilitatilor noastre, atunci am trai intr-o lume mult mai buna. Nu vad distractie in fumat, cluburi, alcool. Nici nu este de fapt distractie. Doar degradare si din pacate sunt multi oameni care nu pot fi buni pana la capat. Si atunci isi gasesc scuze prostesti (trebuie sa-mi traiesc viata, sa ma distrez). Traieste-ti viata demonstrand ca poti fi cel mai bun la scoala, cel mai cuminte, cel mai muncitor, ca poti face mai mult decat aproapele tau pentru binele societatii. Si atunci vei avea timp si chef de distractie si societatea te va rasplati.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rose, societatea e asa cum e, fiindca noi o lasam sa fie si asa, numai ca sa avem ce sa le povestim nepotilor. Daca cei mai multi ar incerca sa fie cat mai buni, sa ceara maximul de la ei insisi, mereu, societatea ar fi altfel. Deocamdata tu demonstrezi ca esti un membru demn de aceasta societate, nu de una cum visez eu.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

ShadowDaniel, nu conteaza cat stai afara, atat timp cat la scoala esti cel mai bun si dai tot ce e mai bun in tine, nu precupetesti nici un efort, te depasesti in fiecare zi. daca ai rezultate bunicele, esti doar un alt mediocru care nu va ajuta cu nimic special societatea si va trece prin viata ca si cum n-ar fi fost.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat nu ajuti societatea, nu-ti indeplinesti menirea, adica esti un minus pentru ea, o povara care nu-i ofera nimic. Tu traiesti tocmai ca sa ajuti societatea, sa participi la progresul ei, atata timp cat nu faci asta, nu ii esti indiferent, ci esti o pierdere, un deficit pentru societate. Sigur, multi sunt asa si de asta societatea este inapoiata si ii frustreaza pe cei care isi indeplinesc menirea. Dar nu te minti crezand ca e bine sau e normal. E rau si anormal si ar trebui starpit. Dar in fiecare lucru pamantesc exista parti rele, anormale, care incet-incet, pe masura ce evoluam vor fi inlaturate. Depinde de tine sa nu fii in aceasta categorie, sa contezi. Daca nu vrei, n-o sa fii. Dar trebuie sa constientizezi ca asta inseamna ratare, inutilitate, ca practic viata ta e pierduta.

| anad a răspuns:

Le cam amesteci putin! Pentru distractie ai zilele de weekend si vacantele, iar pentru invatat in timpul saptamanii. Poti sa le faci pe toate cu masura si echilibrat!

| gigiro a răspuns:

In sfarsit o intrebare exceptionala, as declara-o intrebarea anului.Este bine conceputa, argumentata, competenta si lanseaza cele mai multe discutii decente si interesante. Ai facut de fapt o recenzie despre viata, intr-adevar asa se poate defini viata. De cand ne nastem si pana murim, avem ceva de facut in fiecare etapa a vietii. Cel mai mult fac copiii mici, pe ei cade greul:sa invete sa mearga, sa vorbeasca, sa inteleaga, sa diferentieze, etc. In celelalte etape ale vietii, nu mai avem atat de muncit ca in copilarie, de aceea se spune : cei 7 ani de acasa. In perioada de pubertate si adolescenta, lucrurile sunt mai simple numai ca intervine munca fizica cu propriul organism datorata exploziei hormonale. Ce se petrece mai tarziu in viata se poate simplifica daca aceste etape fundamentale din viata noastra au fost bine zidite, sa nu ce cutremure. Lucrul care mie personal mi se pare ca este total neglijat, este acela ca nu se vorbeste suficient de mult despre imbatranirea sistemului nervos. Cu totii uitam ca acest proces incepe sa se instaleze de pe la 18 ani cand celulele noastre nervoase incep sa se distruga. Am facut un preambul mai lung, pentru ca vreau sa ma intelegeti. Eu fac parte din categoria batranilor, am trecut prin viata, acum sunt la varsta intelepciunii. Lucrurile nu sunt asa complicate cum par, numai ca trebuie bine intelese, mai ales de tineri.Si batranii, au fost excentrici pe vremea lor, dar acum nu mai este vorba de asa ceva, acum putem vorbi de o exacerbare a uratului-care este adus pe prim plan mai mult decat frumosul. Poate sa-mi spuna cineva ca e frumoasa o persoana cu belciuge in nas, tate, urechi? Chiar si capul de mort, are vreo semnificatie sau e frumos? Batranii il asociaza cu nazistii. Exemple pot fi cu miile, dar sa ne oprim. Cred ca ai inteles ca ideea este ca in fiecare etapa a vietii trebuie sa muncim si apoi sa ne distram.Si acum revenim la ceea ce voua vi se pare monoton, sau nedistractiv. Ce inseamna distractie? Pentru copii, sa chiuleasca de la scoala asa doar de proba, e o distractie, sau sa fure fructe din gradina vecinului, sau sa puna o piedica. Asta inteleg parintii, dar ca vorbim toata ziua despre sex nu mai inteleg, pentru ca in mod normal, exista o PUDOARE a copilariei. La tineri e de inteles ca pot merge la discoteca, ca mai pot fuma pe furis, ca puteti face galagie, dansa in strada, dar sa fii beat sau sa bei fara masura, nu mai putem intelege. Vreu sa spun ca pentru batrani exista alta scara de valori. Eu vad ce se intampla in Austria, cand 70% din tinerii de 13-14 ani au cel putin o coma alcoolica pe an. Am fost prea lunga si cred ca va plictisesc, un lucru vreau sa va mai spun. Exista distractie si la varste inaintate, important este sa stim sa ne distram. Poti sa spui ca nu poti dansa in fiecare zi? Pe mine ma distreza! Ma uit cat de caraghioasa sunt...( am exagerat ). Dupa ce am nascut, ma distram cu copilul meu. Si stiti ceva, sa nu-mi spuneti ca alea nu erau distractii.

| SufletDeCopil a răspuns:

Buna. Intradevar, in mare parte ai profunda dreptate, dar mna asta-i viatasad scurtacrying

Răspuns utilizator avertizat
| e m i l y a răspuns:

Eu sunt de acord cu tine. Fiecare varsta dispune de caracteristicile ei. Daca nu faci tampenii in generala si liceu...sigur la facultate nu mai faci. Si pe urma cand o sa ai copii le povestesti... ce? Ca ai stat toata ziua si ai invatat si ca asa trebuie' sa faca si ei? Traieste clipa frate. In fiecare din noi se ascunde o latura rebela, doar ca unii sunt prea timizi, fricosi, speriati, analitici ca sa o arate lumii.

ps: referitor la ce a spus Brigaela in ultima propozitie - eu consider ca traim intr'o societate de *** care nu rasplateste oamenii pentru munca lor.

| andreeamitoi a răspuns:

Eu cred ca exagerezi putin. intr-adevar, uneori trebuie sa te si distrezi dar in viata ta ai vacante concedii si chiar pensie si oricum viata este ca sa o traiesti si sa fii bun. daca nu te-ai duce la scoala sau la servici cred ca ai sterge pe jos in magazine, aqualand-uri etc. eu zic sa vezi viata intr-un mod mai pozitiv... nu am dreptate?

| BiaJ a răspuns:

Sa sti ca ai dreptate.thinking
dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa gandesti numai la viitor, ci si la prezent...big grin...

| AGGA a răspuns:

Viata nu inseamna doar scoala, invatat, baut, distrat, club, fumat, familie, slujba...etc.sa stii ca oamenii din totdeauna au fost tentati sa vada doar in viitor asta pentru ca prezentul i nemultumea. Privind in trecut sau in viitor nu e o modalitate buna de a fugi de prezent, insa multi dintre noi practica acest "sport". Viata de fapt e un sir de sentimente, evenimente care pe la vreo 50 de ani(de ii apucibig grin nu se stie niciodata) ti se infatiseaza inainte cu tot ce ai facut si nu ai facut si iti garantez ca vor fi momente in care vei fi multumit ca ai invatat sau momente in care vei fi dezamagit ca nu ai fost la cel mai mare bal, indiferent de viata care ai avut-o tot vei avea senzatia ca puteai face mai multe si asta pentru ca viata e prea scurta pentru a le face pe toate si cand iti dai seama de asta te uiti si in viata altora ca macar sa ai senzatia ca le-ai avut si trait pe toate(de ce crezi ca lumea se mai uita si la filme, seriale, telenovele iti dai seama ca tot ce se intampla acolo poate ti s-a intamplat si tie sau poate ti-ai fi dorit sa se intample si sa traiesti momentul din plin)

| B3cKham a răspuns:

SAl, sal In primul rand as dori sa incep spunand ca parintii ne doresc numai binele si ne dau mai mereu sfaturi, dar ar trebui sa stie unde sa se opreasca.Copilul trebuie sa-si creeze o personalitate, sa devina independent si sa ia propriile decizii in viata! Daca sa poarte lant, sa fumeze, sa chiuleasca.Cand iei o decizie trebuie sa te gandesti si la consecinte. Dar totusi daca chiulesti ce se poate intampla...nimic rau tongue, la fel si cu lantul sau cu hainele.La partea cu fumatul nu stiu ce sa spun...si eu am avut tendinte sa ma apuc doar pentru a afla cum este, dar totusi nu am facut-o gandindu-ma la sanatatea mea( acum depinde de fiecare persoana ).

Sunt de acord sa asculti de parinti dar pana intr-un moment...La liceu stai decat 4 ani... Poate (sigur) cei mai frumosi ani din viata noastra si trebuie sa-i traim ca atare tongue ~parerea mea~

| OnWeed explică:

Eu nu am zis sa ne lasam de scoala si sa pierdem vremea in scari fumand, asta este o tampenie, eu zic doar ca putem sa mai lasam si din invatat putin, nu trebuie sa stim absolut tot la scoala pentru ca oricum aproape tot ce invatam acolo uitam. Doar ca majoritatea distractiilor din ziua de astazi sunt vazute rau si sunt interzise de parinti, si cand de exemplu iesi afara seara cand deja nu mai ai voie sau chiulesti de la o ora ca sa te mai plimbi si tu putin, normal ca nu ai facut ceva bun, dar ai avut parte de putin fun parerea mea, adica poate ca uneori mai trebuie sa facem si lucruri care nu avem voie (normal ca intr-o anumita masura, daca exageram, ajungem rau...).

| OnWeed explică:

@anad - crede-ma ca de multe ori esti nevoit sa renunti la weekend-uri si vacante pentru scoala ca sa ai rezultate bune, de exemplu eu am avut de citit Morometii in vacanta dintre semestre (adica cam 500pag intr-o saptamana) si mai aveam si teme la fizica, matematica. Deci destule chestii care sa iti scurteze destul de mult vacanta sau weekend-urile, de asta zic ca poate uneori mai renuntam la indatoririle fata de scoala.

| OnWeed explică:

Multumesc de raspunsuri, stiu ca poate am exagerat putin... dar asta este ceea ce consider eu, in mare parte am vrut sa zic ca viata e scurta si in fiecare an al ei sunt multe lucruri pe care le putem face si daca de exemplu lasam scoala sa ne conduca viata in adolescenta, ratam multe alte lucruri, de aceea zic ca poate nu trebuie sa fim niste genii, mai invatam (ca daca nu invatam nu putem face nimic) si ne mai si distram (ca doar de asta traim, sa ne mai simtim si bine nu numai sa ne chinuim), sa traim cat mai mult din viata. Dar in ziua de astazi daca chiulesti sa zicem cateva ore pe saptamana de la scoala si pleci destul de mult de acasa, parintii si cunostintele vor crede ca esti un vagabond care nu se tine de scoala, dar nu mi se pare adevarat intotdeauna. Daca ai rezultate bunicele la scoala, ce conteaza ca stai mult afara, ca te culci tarziu etc?

| OnWeed explică:

@Brigaela nu mai vreau sa ne contrazicem mult aici, dar daca sunt un alt mediocru si nu ajut societatea care e problema? Asta e viata mea si fac cu ea ce vreau cat sa imi fie bine si incat sa nu deranjez pe cei din jurul meu, asa mi se pare normal, nu sa ma gandesc cu ce ajut la societate...

| Dan_Tm a răspuns:

Esti liber sa traiesti asa cum iti doresti dar gandeste-te ca absolut tot ce faci acum iti va influenta viata mai tarziu iar sansa de a repara ceva, va fi nula.

Răspuns utilizator avertizat
| berrin a răspuns:

Este amuzant... adica daca ai sta si te-ai gandii in principiu ai avea dreptate dar totusi asta nu inseamna ca trebuie sa iesi din tipar doar pentru a fi observat sau doar de dragul de a o face. logic ca orice om a facut unele prostii in viata in special in timpul anilor de scoala adica si mie imi spun parintii aceste lucruri (nu asculta melodia aia.nu purta hainele alea.nu te duce la concertul ala.etc. dar pana la urma inteleg ca asta e ceea ce vreau sa fac si ceea ce consider eu ca ma reprezinta... scuze daca am deviat mult de la subiectlaughingconceptia mea: daca nu ai nimic de pierdut fa-olaughing)