| ----:anonim:--- a întrebat:

as vrea sa stiu vum se scrie "hanul ancutei" de mihail sadoveanu sau hanu ancutei? eu peste tot am vazut hanu, insa profa de romana nea dictat hanul.am pus aceasta intrebare deoarece sunt in dilema in legatura cu cele doua afirmatiihee hee

Răspuns Câştigător
| Yana a răspuns:

Ca si titlu, "Hanu Ancutei".
Hanul in exemplul: Hanul (ca si cladire)este un simbol prezent in toate povestirile din Hanu Ancutei.

[Yana]

5 răspunsuri:
| IoanaSalvatore a răspuns:

Hanu ancutei

| Nişka a răspuns:

Una e a dicta alta e a scrie, in vorbire mai e trecuta cu vedera o astfel de greseala, sau poate ca nu a pus accentul pe acel "l" final, insa de scris corect se scrie "Hanul Ancutei".

| ----:anonim:--- explică:

Pai profa mea si la tabla a scris hanulsad...nu stiu ce sa mai cred

| yadzya a răspuns:

Hanul Ancutei. Sper ca te-am ajutat. Pup.

| PyTyCoT13 a răspuns:

Hanu Ancutei...Adik eu asa stiu ca se scriebatting eyelashes