| x2gk9r a întrebat:

Salut! As vrea un mic sfat va rog frumos din suflet...
Astazi la liceu am iesit cu niste colege in curte, am tot vorbit si incepe sa ma loveasca in gluma sa imi dea palme, atunci îi mai dau eu palme, le mai pitig etc dar chestia ca ele GLUMESC!
Sunt baiat si am 16 ani.
Ma enervez foarte repede si aiurea.
Un sfat?

18 răspunsuri:
| AdioTPU a răspuns:

Daca te deranjeaza astfel de glume atunci spune-le ca nu iti convin aceste glume si ca nu vrei sa le mai faceti.

| dullcat a răspuns:

Spune-le clar ca asta nu e comportament de om civilizat si ca te deranjeaza.Cred ca multi preiau acest obicei din anime-uri.Acolo stiu ca e mereu un personaj care il bate in gluma pe cel principal, tocmai ca sa starneasca rasete. Ii da o palma sau un pumn si victima ajunge la multi metri departare. Nu e ok deloc daca isi are echivalent si in viata reala.

Gluma presupune ca ambele parti implicate sa rada.Ce zici mai sus pare o oarecare forma de hartuire (bullying).

| x2gk9r explică (pentru AdioTPU):

Mie mi se pare ca sunt GLUME fiindca eu cu ele suntem cei mai buni prietenii cateodata termina si isi cere scuze.dar chestia e ca eu imediat ma enervez aiurea..sincer sa fiu si eu fac aiurea cu ele
LE INJUR LE LOVESC ETC...

| AdioTPU a răspuns (pentru x2gk9r):

Injuratul si lovitul nu prea mai sunt glume dupa parerea mea. Inceteaza tu primul sa mai glumesti asa cu ele apoi vor inceta si ele. Daca nu, le dai de inteles ca nu-ti mai plac astfel de glume.

| anonim3247 a răspuns (pentru x2gk9r):

Ai scris - LE INJUR LE LOVESC ETC...
Tocmai de asta ele îți dau palme mai tari.
Dacă erau băieți îți dădeau pumni și spuneau că au glumit.
Ele fac ce a scris cineva înainte - bullying
Ție ți se pare glumă că sunt fete.
Soluția - termini definitiv prietenia cu ele că așa vor face cu tine până termini liceul.

| anonim3247 a răspuns:

Bullying îl fac băieții cu cei ca tine - Ma enervez foarte repede si aiurea
Și tocmai enervarea asta le place lor.
La fel fac și fetele alea cu tine.

| x2gk9r explică (pentru anonim3247):

Te inteleg perfect crede ma dar cate o data nu poti sa te abtii crede ma nu mai eu stiu ce stare proasta am cand am ajuns acasa((

| x2gk9r explică (pentru anonim3247):

Cu toata clasa ma inteleg si nu face misto numai ele fac ca suntem din genereala prietenii(
Multi zic sa las asa cum e ca se glumeste(

| x2gk9r explică (pentru anonim3247):

Imi poti da te rog un sfat sa nu mai ma enervez aiurea din nimic( te rog frumos din suflet

| anonim3247 a răspuns (pentru x2gk9r):

Singura soluție e să te muți în altă clasă tot în liceul ăla.

| x2gk9r explică (pentru anonim3247):

Chestia e ca si daca nu zic nimic vine imi mai da o palma dupa ma ea in brate...mi-e greu sa ma mut in alta clasa crede ma(

| anonim3247 a răspuns (pentru x2gk9r):

Alea sunt fete de 16 ani care la 25 de ani se vor BATE cu bărbații cu care vor fi atunci.

| x2gk9r explică (pentru anonim3247):

Gen eu cu ele ma inteleg ok dar cateodata se joaca cica din gluma de abia au 15 ani ne stim din generala ....nush ce sa mai fac ...multi mi-au zis ca asa e normal clasa a 9a iti faci amintiri etc.

| x2gk9r explică (pentru anonim3247):

Iar daca nu le bag in seama le este ciuda pe mine ca ele doar cu mine se intelege cel mai bine...de ex daca incerc sa le ignor ma intreaba ce fac etc iar daca nu le raspund se supara.

| anonim3247 a răspuns (pentru x2gk9r):

Atunci așteaptă să își facă iubiți și nu te vor mai băga în seamă.

| x2gk9r explică (pentru anonim3247):

Au iubiti doar ca una dintre ele nu se intelege cu iubitul ei...cateodata nu au chef de nimic cateodata vorbeste cu mine deschis cand are vreo problema...chestia e ca ele sunt obisnuite sa fie amuzante adica sunt mai mult pe caterinca.

| dullcat a răspuns (pentru x2gk9r):

Scuze, nu am primit notificare ca ai raspuns. Cred ca nu ai apasat pe butonul Raspunde de sub comentariul meu.

Daca si tu le lovesti iar asta e asa o conventie intre voi, nu inteleg de ce ai mai pus intrebarea de mai sus. :)) Poate totusi purtati o discutie sa adoptati alte obiceiuri, ca totusi sunteti la liceu, nu copii de gradinita care se lovesc in joaca sau intentionat. Purtati-va ca atare.

Daca consideri ca te enervezi aiurea si din nimic iti recomand sa citesti aici, e foarte util.
https://www.traininguri.ro/emotii-negative/

Caterinca e parte din liceu, dar sfatul meu e sa gasesti si persoane care sa iti aduca un plus in viata ta. Sa inveti ceva nou, sa citesti, sa practici un hobby. Iar daca nu gasesti astfel de prieteni, poti face toate astea (sau orice te face fericit si te linisteste) pe cont propriu.

La finalul zilei cred ca vei fi implinit si mai putin predispus sa te enervezi. De asemenea, eu stiu ca persoanele care se enerveaza imediat nu se simt apreciate. Poarta o discutie cu prietenii si parintii tai despre asta. Vor trece si aceste emotii, si acest ani, deci interesul tau e sa-i faci cat mai frumosi ca sa nu ai regrete mai apoi.

| Violleta2022 a răspuns:

Evita-le daca nu-ti place sa fii tratat asa cum le tratezi tu.