| anonim_4396 a întrebat:

In aceasta toamna am trecut in clasa a 9-a la liceu. Aici am cunoscut niste colegi minunati si dupa prima saptamana de liceu am iesit cu niste colege noi intr-o terasa. La masa alaturata era un alt coleg de-al nostru cu inca niste baieti din acelasi liceu cu noi (tot a 9-a, dar nu in clasa cu noi). Una dintre prietenele mele se uita non-stop la un baiat si zicea "Vai doamne ce frumos e baietelul ala!" De fapt toate au recunoscut ca e frumos, in afara de mine care ziceam ca e urat laughing

De atunci colegei mele i-a ramas gandul la baiatul ala si a incercat toate "trucurile" posibile pentru a intra in vorba cu el (din pacate este timida) si se gandeste la el 24\24. Pe parcurs a inceput si mie sa-mi placa de el, dar n-am zis nimanui.

Acum cateva zile eram in curte cu alte colege si cu grupul acela de baieti de la terasa + baiatul respectiv. Eu stateam si vorbeam cu o fata si baiatul se baga pur si simplu in seama cu mine. Eu am simtit "ceva" in vocea lui cand imi vorbea. De atunci se baga mereu in seama cu mine, ma saluta etc. Simt ca ma place si, si eu il plac!

Vineri pur si simplu am inceput sa plang din aceasta cauza si au venit la mine prietenele mele (printre care si fata care-l place pe baiatul acela) si m-au intrebat ce am. La un moment dat fata aceea ma intreaba mai in gluma, mai in serios (razand) "Aaaaa stiu ce ai! Iti place de Radu? laughing " Radu fiind baiatul respectiv. Eu i-am zis ce s-a intamplat, ca ma baga in sema etc. si ea a zis tot razand "Ti-l dau tie daca promiti ca nu mai plangi!". Am impresia ca ea a crezut ca am glumit, desi de atunci e cam abatuta.

Nu stiu ce sa fac! Este prietena mea, dar il plac pe acel baiat. Parca s-a aprins o facara in mine, nu stiu cum sa va explic...

Ce ziceti sa fac?

10 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Cred ca in toata aceasta ecuatie, voi ati cam uitat ca mai exista si Radu laughing. Adica una il place, alta il vrea, cealalta il cedeaza-dar el ce rol mai are? Este cumva o marioneta sau o piesa de sah? Trebuie sa tineti cont si de sentimentele lui.
Daca zici ca tu simti ca el te place atunci nu ai de ce sa ai remuscari.Nu ai furat prietenul nimanui si asa cum a zis si @negru30 a fost vreodata al ei ca sa ti-l dea tie raised eyebrows?
Daca tipul te place, cunoaste-l mai bine si vezi daca se leaga ceva! Daca nu te place zi PAS.
Prietena ta isi va gasi si ea o persoana care sa o placa.

| BlancaFantasma a răspuns:

laughingtare faza cu plansul serios.
Acum serios: daca tu simti ca baiatul ala te place, lucrul asta nu e de ajuns! trebuie sa fi sigura de lucrul asta! poate el e timid si de asta simteai ceva in vocea lui cand vorbea cu tine.nu e singurul si eu (sunt fata) mai patesc uneori asta in fata unui baiat pe care`l gasesc foarte frumoshappy acum daca zici ca se baga cu tine in seama asta e semn bun.dar nu mereu, daca te uiti la raspunsurile mele ai sa vezi ca sunt in aceeasi situatie numita :"uitatu` si bagatu` in seama"laughing ce naspa ca fata aia e prietena ta.de asta zc ca trebuie sa mai astepti putin sa vezi cum decurg lucrurile.totusi ea e "prima" care l-a vazut stiu ca sunt urat dar asta e.mai ales ca st prietene si nu prea e frumos sa te bagi peste ea.cred ca trebuie sa vorbesti cu baiatul ala sa-l intrebi "in gluma" ce crede despre prietena ta, daca o place:-> apoi vezi cum reactioneaza.ai grija cu "acea flacara" aprinsa in tine.mi-a placut expresia o sa o tin minte cand fac temele la romanalaughing bafta! am uitat sa zic: intreab`o si pe ea ce simte exact pe el. poate nu-l place chiar atat de mult.

| IMC90 a răspuns:

Categorii > Sanatate

Ce naiba legatura poate avea postul tau cu titlul topicului?

Daca ar fi dupa mine v-as aplica o corectie la toti 3 si v-as pune cartea de matematica in mana. Auzi la ce le sta gandul... Unii au boala pe aia care intreaba de teme. Dar macar alora le sta gandul la ceva serios, nu la curvasaraie.

Vezi ca ai un topic de adolescenti si unu de dragoste si sex, unde se debiteaza zeci de tampenii d-astea pe minut. Intra acolo si refuleaza tot...

| KirigayaKirito a răspuns:

Sa o iei pe ia deoparte(singure) si sa ii spui tot ce simti si sa o intrebi daca ea ar putea renunta la ceva (care a venit asa pe moment si va trece) pentru fericirea ta! In plus daca tu renunti la baiat nici tu nici ea nu o sa aveti sansa sa fie cu el(mai ales daca ea e asa timida cum zici tu si daca baiatul de place pe tnn nu e vina ta).In dragoste si in razboi totul e permis. Daca ti-e cu adevarat prietena ea trebuie sa stie ce sa faca.sti.un prieten vede prima lacrima(ca in cazul tau), o prinde pe a doua(razand cu tine) si o opreste pe a treia(lasandu-te sa fi fericita)winking.Te pup draga mea si numa bine!

| negru30 a răspuns:

Daca ti-l da tie - Doamne dar era cumva al ei? Atata timp cat nu a fost cu ea Doamne ajuta pentru tine

| Jesye a răspuns:

Puteti fi aman2 cu el happy.se poarta

gandind serios eu iti spun sa'l iei laughing ca doar ea s-a oferit sa ti'l lase tie pentru un banal plans

| Noveron a răspuns:

Hmmm cam complicata problema... vezi si tu.Eu zic sa continui cu baiatul. Cat despre prietena in cele din urma va intelege si ii va trece daca este o buna prietena. Sper ca te-am ajutat! fundita?

| tteddy a răspuns:

Complicata treaba, nu merita sa-ti strici prietenia pentru un baiat, vb cu prietena ta spune-i ca chiar iti place de el si eventual il intrebati amandoua daca vrea sa fie cu una din voibig grin si alege el fara sa va suparati de alegerea lui e cel mai simplu zic euwinking Succesbig grin!

| FireLove2000 a răspuns:

Pai ce sa zic ei iii place de el dar intrebarea e daca lui ii place de ea ca de tine ii cam place am observat si cand vezi ca prietena ta e amagita alint-o si spune-i niste vorbe bune ca asa fac prietenele.laughing

| Kollaps a răspuns:

Luati-l amandoua smug in 3 frumos! Incercati ceva nou!