| x2gk9r a întrebat:

Salut...
As vrea un sfat...
De ce vreme simt o frica ca sa mai ies in public si nu inteleg de ce, de ex daca ma trimiti undeva nu stiu simt nevoia sa nu ma duc efectiv mi-e frica fara motiv...cateodata trec peste asta dar tot ma framanta chestia asta.
Eu mai mult stau in casa de obicei, probabil de asta.

6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Anxietate sociala, apare in momentul cand incepi sa eviti interactiunea cu oamenii, eviti sa comunici, indiferent de cine ar fi vorba, simti in public ca toata lumea e atenta la tine si patesti sa te impiedici, sa te balbai sau iti cad lucruri din mana.
Am avut un inceput de anxietate si sunt sigur ca iti sunt familiare aceste simptome laughing
Rezolvarea e simpla, inconfortabil de pus in practica, dar necesara, nu te mai feri de oameni, cu cat comunici mai mult, cu atat vei deveni mai relaxat, cand mergi la un market, priveste casierita in ochi, nu mai privii in pamant, iti tii corpul intr-o stare de alerta, esti incordat, simti un pericol care e inexistent de fapt, sunt doar oameni in jurul tau, nu iti face nimeni rau, repeta-ti asta zilnic, comunicarea cu oamenii nu reprezinta un pericol, nu te mai retrage in tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca nu-i frica, ci o mare lene.

| dullcat a răspuns:

Buna.Iesi mai mult si iti vei invinge frica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil pentru că nu ieși des, creierul tau nu e obișnuit cu agitația, cu interacțiunea socială, cu mulțimea de oameni.

Ca sa scapi de această situație, ar trebui sa te expui mai mult pe plan social, să ieși mai des, să interacționezi mai des, astfel îți vei antrena creierul și nu vei mai simți aceași anxietate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anxietate socială

| Geass1 a răspuns:

Hmm, poate agorafobie? Încearcă să citești despre, să vezi dacă ți se potrivește. Poți încerca să mergi la un terapeut. Văd că ai 18 ani deci dacă încă ești la liceu poți merge și la consilierul școlii. Din păcate, anxietatea nu va trece prin evitare, ci doar se va mări, astfel ai nevoie să faci ce tocmai te sperie. Poți ieși singur la plimbări și în fiecare zi schimbi direcția și mergi mai mult.