| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Astazi am predat subjonctivul prezent in franceza si as vrea daca imi puteti spune si mie cum este la grupa a 3-a.Stiu ca sunt multe verbe care unele au terminatie fixa altele nu au si as vrea daca imi puteti da acele verbe..nu toate.dar macar cele mai uzuale.Multumesc

1 răspuns:
| Alinaaa333 a răspuns:

Ette
ettes
ette
ettions
ettiez
ettent
ette
ettes
ette
ettions
ettiez
ettent

Astea sunt terminatiile. Daca vrei sa aflii mai multe poti sa gasesti aplicatia pentru telefon "la conjugaison". E foarte buna. Fundita?