| MisterKat a întrebat:

Atentie: Intrebare doar pentru fete/femei. De ce multe fete isi doresc sa aiba ca si cel mai bun prieten un tip cu alte orientari sexuale? Eu fiind la un liceu cu multe fete, am aflat cam ce isi doresc fetele (in mica parte, deoarece o fata niciodata nu poti sa o multumesti cu ceva, todeauna vrea altceva si mai mult)), si anume un "cel mai bun prieten cu alte orientari sexuale decat cele ale majoritatii populatiei... Intrebarea este de ce oare?! Cred ca aceasta idee ar veni si de la filmul cu Sarah Jessica Parker, asa mi-a spus o colega.

PS. pot raspunde si barbatii daca vor totusi... laughing

PPS. Oare barbatii vor ca cea mai buna prietena/amica a lor sa fie lesbi? (Eu as vrea, pentru mine nu conteaza ce face fiecare si cu cine, conteaza ca respectiva persoana sa fie de treaba si sa poti vorbi despre diferite subiecte fara sa te plictisesti)

Daca va e rusine sa raspundeti, da-mi un mesaj cu raspunsul tau!

Seara buna! happy

17 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Sa stii ca am observat si eu chestia asta. Fetele heterosexuale pe care le-am intrebat au spus ca nu se simt criticate (!-in concluzie, in preajma barbatilor hetero, isi imagineaza ca sunt), iar baietii spun despre amicele lor lesbiene ca ii ajuta cu fetelelaughing Fiind bi, ma bucur de ambele viziuni: vorbesc cu amicele despre barbati si cu amicii despre femei. Totusi, trebuie sa spun ca la baieti e intotdeauna (sau cel putin, pana acum) ideea asta de 3some. Cum spui 'lesbiana', cum li se aprind ochii.

| psiholoaga a răspuns:

Daca mai ai cont pe site, contacteaza-ma pe privat. Am incercat de cateva ori sa iti trimit mesaje, dar ma duce in prima pagina cand dau click pe profilul tau.

| JustMeFlory a răspuns:

Sunt oameni ca si noi, dar nu sunt invidiosi sau rautaciosi(decat poate daca te dai la partenerul lor)...cred ca as putea vorbi deschis cu ei.nu am avut, dar as vrea sa am.cunosc persoane dar nu m-am apropiat niciodata de ele.si mai rau(pentru fete)ca majoritatea sunt frumosi foclaughing

lolita
| lolita a răspuns:

Eu am avut un amic gay, dar cum m-am mutat...

eileen
| eileen a răspuns:

Eu nu am avut prieteni gay, nici prietene lesbi, dar nici nu mi-as dori pentru ca eu condamn aceasta orientare, nu as avea ceva bun de invatat de la aceste persoane.

| MisterKat explică:

Bibitza, le-am intrebat si au spus ca sunt mai simaptici. happy tare, nu?
PS.Sa nu creada cineva ca am ceva cu cei care au alte orientari sexuale, e dreptul lor, sincer vorbind.

| MisterKat explică:

Destul de interesante raspunsurile voastre. Eu mi as dori sa cunosc o tipa bisexuala sau lesbi happy Cred ca ai ce invata de la ea.
PS.La mine in liceu, sunt multi copii care spun despre unii profi ca au alte orientari sexuale, chiar profi cu care fac eu la liceu, si pot sa spun ca sunt super inteligenti, mai de treaba decat diriga mea, stiu sa faca ore fara sa fie plictisitoare. deci oameni interesantii. Pe mine nu ma intereseaza ce fac ei in viata lor privata, e dreptul lor si cred ca ar trebui sa nu mai fim asa de rai persoanele de alte orientari sexuale (lesbi, bi, gay). Doar cine e sfant ar putea sa judece un om, dar oare noi suntem sfinti? Nu cred.

Cred ca tipele lesbi, bi sunt super amuzante. Si sigur avem si noi bisexuale, lesbi printre persoanele publice din Romania.
PS.Mai astept raspunsuri. happy
PPS.Stiu ca am pus o intrebare destul de curajoasa pentru situatia din Romania, asa ca daca ai ceva de spus, o intrebare pe care nu poti sa o spui si e totusi decenta, da-mi un mesaj privat. happy

Daniel.

| moonY a răspuns:

Cred ca are mai multa incredere in el decat intr'un amic hetero, ii poate spune orice fara teama aia ascunsa ca ar putea pierde un bun prieten daca acesta s'ar indragosti de ea.
stii cliseul ala"intre doua persoane de sex opus nu poate exista prietenie neconditionata"

| Crisu_8081 a răspuns:

Ti-ai raspuns singur la intrebare dejatongue nu orientarea sexuala conteaza, ci persoana in sine:sa fie de treaba, de incredere, sa te simti ok in compania ei sau a lui.eu am un amic gay si tot ce pot sa spun este ca barfeste mai mult ca 10 fete la un loc, adora atentia si este ft funny.depinde acum de fiecare fata in parte, sunt unele care nu suporta gay-ii happy probabil ca fetelor li se pare interesant ca pot sta in poala unui baiat fara ca acestuia sa nu i se scoale gogu din somnlaughing (daca baiatul e gay, desigur)

| raluca_4573 a răspuns:

Buna intrebare! de fapt si eu am un prieten care are alte orientari sexuale! de fapt la inceput a fost gay. apoi a avut o prietena. apoi iar gay. apoi iar o prietena! sincer ma innebunea! pana la urma sa decis si acum e hetero[sau asa zice ellaughing]... oricum e fain sa ai un prieten gay caci e muult mai usor sa vb cu el despre absolut orice! despre chestii intime. iar el iti poate spune ce simt ei.sau cum ar face ei daca ar fi in situatia asta! te simti ca si cum ai vorbi cu o fata![ciudat.stiu].in plus e si amuzant.chiar odata imi spunea ce i-ar face el tipului de care imi placea daca ar fi fost in locul meu. dar asta e o alta povesterolling on the floor! ...si acum o concluzie: pana l a urma nu conteaza ce orientari sexuale ai... e mai inportanta prietenia care te leaga de persoana respectiva! parerea meahee hee

| bibitza a răspuns:

Mai eu sincer mai mult cred in prieteniile dintre o fata si un baiat. dar prietenii sincere nu...sa se ascunda ceva in spatele lor...adica fata sa vrea sa fie mai mult decat asa sau invers...si asa merge dar depinde de cum gandeste fiecare.eu consider ca prieteniile dintre 2 femei sau 2 barbati nu sunt suta la suta sigure pentru ca exista multa gelozie.parerea mea.eu una intodeauna am avut un amic BAIAT cu care vorbeam mai bine si mai deschis decat cu orice fatawinking. de ce vor fetele baieti homo ca amici? sincer nu stiu... poate li se par glumeti.sau poate in sfarsit gasesc si ele un baiat care le intelege in totalitate (ca doar eu gay le intelege pe femei - parerea mea). tu de ce nu le intrebi?

| bibitza a răspuns:

Poate ca sunt mai simpatici intr-adevar happy

| AllenTJ a răspuns:

Mie unu mi-ar placea, poate iese si un threesome laughing.
Si cred ca ar fi si funny poti discuta mai liber

| amberjuly a răspuns:

Pt ca femeile sunt mai false, invidioase intre ele. E fain sa ai un baiat/barbat k prieten... dar e f greu sa stii unde e o limita intre prieteni si mai mult k prieteni. Daca unul dintre cei doi... se implica prea mult se pierde usor prietenia. De aceea cand barbatul este gay relatia de prietenie e mai sigura, nu exista invidie si nici nu exista riscul de evolutie a relatiei de prietenie in altceva.

| kalymari a răspuns:

Cred ca unele fete sunt deranjate de,, goana" unor baieti (precizez ca nu ma refer la toti baietii ci doar la unii si nu vreau sa fiu inteleasa gresit) dupa,, a face sex", unul dintre interesele care ii poate face sa fie,, mai scorpii" decat fetelehee hee(adica sa se prefaca interesati de soarta lor sa,, le fie alaturi" dupa care sa-si traga foloasele...asa-zisele,, merite") deci langa un gay (homosexual, travestit etc.) ele se simt in siguranta ...adica nu va atenta nimeni la ce e al ei, iar asta le va feri de o dezamagire(depresie, tradare etc.)...sau daca ne gandim bine, baietii cu orientari sexuale precum cele mentionate mai sus, sunt,, mai sensibili" asemenea fetelor si de aceea se inteleg mai bine adica au cam aceeasi gandire, aceleasi conceptii ...nu garantez 100% ca raspunsul meu este intocmai cel care iti trebuie tie dar te asigur ca stiu asta din proprie experientawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am cunoscut persoane cu alte orientari sexuale dar nici nu as vrea amicitia unei fete doar ca ar fi lesbi si oricum la ce bun asemenea diversitate cand am amici baieti, ce sa fac?! sa merg la o bere cu amica lesbi?! nu sunt pro nici contra homosexualitatii fiindca toti au dreptul sa-si traiasca viata fericiti, imi este indiferent ce orientare sexuala are x atata timp cat este o persoana decenta, discreta cu relatia intima, sociabila...

| tzu a răspuns:

Nu cred ca e o chestie generala, poate le-a lovit pe cateva ideea asta...