| anonim_4396 a întrebat:

Azi mi-am dat seama de anumite chestii legate de mine si de relatia mea cu ai mei. Si chiar nu stiu ce sa fac in legatura cu unele lucruri. Sa incep.
In primul rand, m-am saturat pana-n gat de felul in care se poarta mama cu mine. Ma enerveaza la culme ca mereu ma trateaza ca si cum as avea 5 ani si nu as sti si nu as fi in stare de nimic. Ma alinta cu tot felul de denumiri penale si "dulci"(cica) si chiar e enervanta treaba asta de la o anumita varsta, zic eu. Mai ales ca o face si de fata cu alte persoane(din obisnuinta), si atunci ma simt ca naiba. M-am saturat sa ma considere un copil cuminte si retras sau mai stiu eu cum, fiindca nu sunt deloc asa, si desi probabil stie asta si si-a dat seama, ea tot asa ma considera. Poate o sa spuneti ca mi s-a urat cu binele, dar eu chiar m-am saturat sa o tin asa. Vreau sa am mai multa libertate si sa ma lase mai mult pe cont propriu, iar azi cand nu stiu cum a venit vorba de mers la facultate, mi-a spus ca vrea neaparat sa merg la o facultate din orasul meu, sa nu fiu departe de ei straight face. Si culmea e ca niciuna din orasul meu oribil nu are profilul pe care il caut eu. Si cand o sa ma mut si eu singura, ce naiba o sa fac daca pana atunci voi fi stat numai cu ei?! E chiar absurd. Cum naiba am sa stiu sa traiesc singura?! Vreau sa ma lase in pace cat de cat macar, sa pot sa incerc si eu sa vad cum e si pe cont propriu, fara sa ies in oras cu ea, fara sa trebuiasca sa o sun in fiecare dimineata, de cum ma trezesc si sa ii zic ce am mancat mai apoi la pranz! straight face Daca nu o sun, ma suna ea si cica am uitat de ea! Vai! Dupa ea, ar trebui sa o sun de 3 ori pe zi cat timp e la serviciu toata ziua si eu sunt singura acasa sau cu tata!
In fine, poate(de fapt, sigur) am scris cam mult aici, dar sper ca ati inteles care este problema mea. Si as vrea niste sfaturi sau pareri in legatura cu asta si ceva idei despre modul in care as putea sa o fac pe mama sa ma lase sa fiu mai mult pe cont propriu, sa fiu mai lasata in pace de catre ea si sa am o oarecare libertate, fara sa ma controleze de fiecare data cand ies pe afara.
Multumesc anticipat! big grin

Răspuns Câştigător
| ioana996 a răspuns:

laughing)) nu si tuu pentru ca si eu patesc la fel +)) oriunde merg trebuie sa-i zic cand nu mananc imi face observatie ca de ce nu am facut asta si ca sunt in cresterelaughing. stiu cum te simti te-ai saturat de gura mamei si vrei odata pentru totdeauna sa te lase in pace. Adica sa iti acorde mai multa libertate.sa nu te mai linguseasca atat pentru ca nu mai ai 2 ani.Stiu si te inteleg perfect crede-ma si daca mi-ai da id tau putem sa vb mai mult :*. Asa reveninda la subiect stiu ca probabil situatia nu o vezi prea roz dar gandeste-te si alt fel... vrei sa te muti singura da? cu ce bani < cum o sa te intreti? si acum spui pai imi fac rost de un job. Si eu iti spun cum iti fac cand ai vazut ca majoritatea cer facultate si chiar si master (si jumatate din populatie sunt someri care au si facultatea facutalaughing). Sa spunem na ca te-ai aganja la un magazin si salariul? o sa iti ajunga 7-8 milioane? cand o sa ai intretinere? gaze? lumina? tv? si multe altele? si mai trebuie sa si manaci tongue asa ca pana iti termini macar facultatea iti sugerezi sa iti mai suporti unapic mama :*ca te pup succes si lasa-mi si mie id tau :*

5 răspunsuri:
| rocsana15 a răspuns:

Probabil o sa razi... Dar si mama mea face la fel. Iar eu am 18 ani si 1 lunawinking Sincer...Pe mine nu ma mai deranjeaza. Imi place sa stiu ca e cineva acolo care ma iubeste si se gandeste la mine neconditionat. Vei vedea ca atunci cand vei fi la facultate iti va fi dor sa fi "cicalita" de mama. Initial si mama zicea sa imi aleg o facultate in orasul meu sau undeva mai aproape, nicidecum Bucuresti. Acum, si-a dat seama ca am crescut, ca pot lua singura deciziile, si ma sustine indiferent daca merg la o facultate in Bucuresti, Iasi, sau New York laughing. Sunt pe de alta parte parinti care nu accepta faptul ca "bebelusul" pe care mai ieri il invatau sa mearga, astazi a ajuns un adolescent, cu o nevoie de libertate din ce in ce mai mare. Parerea mea ar fi sa vorbesti cu amandoi (nu numai cu mama) si sa le explici pe un ton calm, cald, ca ai crescut, ca ai nevoie de mai multa libertate din partea lor, dar ca intotdeauna vei fi copilul lor. Asa ei vor vedea un om matur in tine, si ambele "tabere" vor fi multumite. Succes. :*

P. S. Scuze ca am scris atata laughing

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu-i nimic anormal, te porti ca un preadolescent obisnuit, nu ai ce face, nemultumirile raman si este natural sa treci si prin situatii nefaste in viata. Te va ajuta sa te maturizezi. Respecta-ti parintii orice ar fi. Si mamei ii poti spune ce te sacaie, poate va intelege, poate va ironiza, depinde de tine daca va vedea ca te-ai maturizat. Dar inca mai aihappy

| VodkaCoca a răspuns:

Si mama mea e la fel si luna asta fac 19 ani, nu ma deranjeaza, bine toate au o limita, daca ai auzio cum vorbeste cu mine, hai puiut ca sunt gata cartofiori etc. laughing
Si pe mine ma mai apuca nervi, ii zic in gandul meu 2-3 si gata, pentru ca la urma urmei e mama mea, cand nu o sa mai fie cu singuranta o sa iti lipseasca acele alinturi, eu de anul asta ma mut singura, mama mi-a zis ca nu o sa ma lase ca imi da 2 imi trece cum sa plec de langa ea, si i'am zis ca nu o sa stau toata viata cu ei, tata nici atata nu e de acord, spune'i si tu ca sa iti dea mai multa libertate, macar de fata cu lumea ca ai si tu varsta care o ai, spune'i ce profil de facultate vrei tu si ca in oras la voi nu este, si ca mergi in alt oras ii promiti ca o suni, eu si cand mai ies cu prietenul meu nici nu apuc sa ies din bloc si ma suna mama care de abia a inchis usa in urma mea, s'au iese pe balcon sa vada ea tot laughing

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@să moară bibi si mie imi mai vorbeste asa si am 33, diferenta e ca-mi placehee hee nu-i nimic rau in alint.

| nOnameFound a răspuns:

Din cate ai zis.nu am inteles cati ani ai. dar este o lege care te lasa sa te muti singura de la 16 ani chiar daca parintii tai nu sunt de acord. poti sa te interesezi. e sustinut de legewinking