| DeejayLiqua a întrebat:

Ca orice adolescent, am găsit o fată pe care vreau să o cuceresc într-un mod aparte. Am compus o melodie, curând voi termina și înregistrările și profit cât pot de mult de echipamentul profesional de care dispun cu tatăl meu care are o formație pentru nunți, botezuri etc.
Aș vrea să că creez un videoclip cu versuri. ceva gen cum au cei de la Roton, sau Cat Music. Versuri care se mișcă în mai multe părți ale ecranului, intră și dispar, eventual să apară și niște animații.
Indiferent de complexitate, am mai mulți prieteni foarte pricepuți în computere și dacă nu știu să creez singur, are cine să mă ajute.
Thx! Veșnic recunoscător!
Fundă big grin

Răspuns Câştigător
| EleSimoo a răspuns:

Videoclipurile cu versuri la care te referi sunt facute in Adobe After Effects.
Se pot face si in Sony Vegas, pe care il foloseam si eu dar din pacate nu mai am programul sad

Intereseaza-te, poate stie cineva pe aici sa foloseasca Adobe After Effects (sau Sony Vegas)

| DeejayLiqua explică (pentru EleSimoo):

Da, merci!
Am să vorbesc cu prietenii mei să văd dacă știu să folosească programele.

Vreau ca acel clip să iasă în stilul ăsta http://www.youtube.com/watch?v=60fzufxvPgA

Nu o imagine statică după care să apară alta.

Merci frumos din nou :D

| DeejayLiqua explică (pentru EleSimoo):

Ca întrebare : Ce programe să folosesc, sau ce plugin-uri din programe, ca să îmi iasă un astfel de clip : http://www.youtube.com/watch?v=60fzufxvPgA
Precizez că versurile vor apărea și atât.
Mulțumesc anticipat! :)

| EleSimoo a răspuns (pentru DeejayLiqua):

Da, mi-am dat seama ca genul ala de clip vrei. Adobe After Effects e programul.
Din pacate nu stiu sa il folosesc...

7 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Poti incerca cu MovieMaker, este foarte bun. Asta il folosesc si eu.
http://download.chip.eu/ro/Windows-Movie-Maker-2.0_92499.html

| 7QA3 a răspuns:

Care e intrebarea? Oricum, mi se pare frumoasa ideea. Dupa ce o termini, ai putea sa i-o arati, dar fara sa-i spui ca e a ta, iar cand se asteapta cel mai putin, sa incepi sa i-o canti. Isi va da seama dupa voce ca tu esti cel ce a compus-o si va fi frumos. Succes!

| EleSimoo a răspuns:

In Movie Maker NU cred ca se pot face videoclipuri atat de complexe ca cele la care te referi tu, ci doar de alea simple.

| DopefLsh a răspuns:

Păi îţi trebuie programe de editat ( Photoshop ş.a.m.d). Dacă zici că prietenii tăi se ştiu in calculatoare, întreabă-i pe ei, trebuie să ştie câte ceva. Daca nu, caută programe de editat video-uri şi uită-te la tutoriale efecte, alea alea.Sunt destule.Îţi trebuie ajutor clar, nu ai cum în scurt timp să îţi iasă cum doreşti, îti trebuie experienţă, de-aia îţi spun să apelezi la prietenii tăi prima dată, nu la noi deoarece n-avem cum să te învaţăm aicia toată filozofia programelor de editat.