| AmxMod a întrebat:

Salut care ami traduce si mie aceste propoziti din franceza in romana? primeste funda. da nu luate de pe google traducere ami trebuie traduce corect.

la lavande fine et l'aspic sont les plus recherches par les parfumeurs pour la finesse de leurs huiles.

la provence n'est pas la region viticole la plus reputee de la france, mais elle possede la plus grande variete de vins.

la truffe noire se caracterise par un parfum puissant et sauvage. on la ramasse en hiver au pied des chenes a l'aide d'un chien dresse a cet effect.

cette region est incontestablement le dernier bastion du tilleul an france(90% de la production nationale). la foire au tilleul de bais-les-baronnies a lieu le premier mercredi du mois de juillet.

Răspuns Câştigător
| cecilia123 a răspuns:

1.: Lavanda fin şi ASP sunt cele mai de cautate parfumuri pentru fineţea uleiurilor lor.

2.: Provence nu este regiunea cea mai renumita din Franţa, dar ea are cea mai mare varietate de vinuri.

3: Nu am gasit.

4: Această regiune este, fără îndoială, ultimul bastion al tei in Franţa (90% din producţia naţională). Linden burciu-aux-baronnies, târgul are loc în prima miercuri din luna iulie.

Nu ştiu cât de corecte sunt dar am încercatwinking

Pa-Pa big grin