| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Ce parere aveti de liceele unde se intra cu medii foarte mari, cum ar fi Sava, Gheorghe Lazar si altele?
Unii spun ca sunt licee bune cu copii silitori, altii spun ca acolo sunt copii fitosi si de bani gata si ca nu se invata nimic.
Oare care o fi adevarata?
Liceele proaste sunt proaste si cele bune sunt tot proaste? rolling on the floor
Inseamna ca nimic nu mai e bun.
Voi ce considerati?
Merita sa aspiri la asa licee?

Răspuns Apreciat de Editori
| Jany123Jane a răspuns:

Nu neaparat. Faza e ca daca faci acelasi profil, indiferent de liceu( acelasi profil cum au si liceele astea), la fel sunt subiectele la bac. Si daca inveti, ai sanse sa iei bacul cu medie mare, sa intri la o facultate buna.
De exemplu, eu am fost la un liceu, in care la mate-info int info, ultima medie de admitere a fost 9.30 ( iar la celelalte specializări s-a ajuns si la 7). Spre deosebire de Sfantul Sava, unde ultima medie este si 9.90 pe mate-info int, 9.30 nu a fost la fel de bun. Vazand media de 9.90, zici ca se lucrează la alt nivel, asa o fi, dar la bac tot la fel e. Eu am luat 9.60, au fost aceleasi subiecte, cum au dat cei de la liceele astea de top, pe aceeasi specializare. (Mate-info int info). Multi chiar au luat mai putin decat mine.
Si daca esti la Sf.Sava nu inseamna ca intri la o facultate mai buna daca nu inveti.
Am colegi care au intrat la automatica si calculatoare, medicina, etc, facand licee mai slabe decat astea, iar unii care au fost la Sf.Sava, Tudor Vianu, Gh.Lazar, nu au intrat.
Faza e ca trebuie sa inveti bine. Poți face performanta facand un liceu care nu e in top.
E concurenta mai mare, ca sunt mediile mai mari, dar poți fi bun indiferent de liceu daca inveti. De asemenea, poti pleca in alte tari de la orice liceu, daca ai medie mare si bani.
Poti ajunge si la olimpiada nationala de la un liceu care nu e in top, chiar am intalnit cazuri. Copii care nu aveau calculator, erau de la tara si faceau liceul intr-un oras apropiat, au ajuns la olimpiada nationala de informatica. Poate si mai departe, nu stiu.
Si eu puteam pleca in alta tara, dar nu am bani.
Totodată, indiferent de ceea ce faci, poti fi cel mai bun.

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu conteaza liceu ci profii care predau acolo. Ei dicteaza daca este un liceu bun sau nu. Fitosi pot fi si la licee proaste, crede-ma, nu conteaza reputatia liceului. Personal as alege liceul dupa ceea ce se spune despre profii de acolo, nu despre elevi.

| Violleta2022 a răspuns:

Când vulpea nu ajunge la struguri, spune ca-s acri!
Asa spune un proverb romanesc, care se aplica precum mănușa, la elevii incapabili sa intre la un liceu bun, spunând ca oricum nu voiau sa ajungă acolo, unde-s fitosii.

Bineînțeles ca merita sa aspiri la acele licee, fiindcă de acolo ies cei mai buni studenti și oamenii capabili de maine.

| AnastasiaK a răspuns:

Oh, that's cute! Tu încă n-ai ajuns la liceu și îmi făceai mie teorie că sunt copil happy

Da, am avut curiozitatea să văd ce copil se contrazicea cu mine laughing Cât despre licee, de Lazar nu mă pronunț, dar la Sava, dacă o să ai medie (și ar trebui să ai la cât de simple sunt examenele), nu o să-ți placă...pe acolo trec mulți oameni ca mine care nu acceptă informațiile eronate sau oamenii care vorbesc despre un subiect care le e necunoscut. big grin Profesorii sunt (sau erau, acum s-au mai schimbat) foarte mișto, dar dacă le faci un proiect despre știință și vii cu site-uri de fashion în bibliografie, nu o să ai viață ușoară în acel liceu.

| DonEduardo a răspuns:

Da, merita. Se invata ceva. Si nu conteaza cum sunt colegii. Prietenii nu te vor tine pe leu, si de aia sunt complet inutili.

| isemilia a răspuns:

Buna. Dupa 4 ani la o scoala destul de buna (Colegiul National Iasi, se intra cu peste 9, 70 in general) am ramas cu o impresie foarte proasta despre liceele bune in general. Nu stiu daca e din cauza colectivului in care am ajuns sau daca asa e in general, insa regret alegerea de acum 4 ani. In sensul ca da, profesorii chiar sunt foarte buni (bine, sunt si cativa profesori nu chiar cum te-ai astepta sa fie la un liceu bun - in sensul rau -, insa se intampla oriunde), insa elevii nu. Doar la mine in clasa aveam o colega care vindea tigari in școala, o fata s-a imbatat atat de tare incat a doua zi nu a putut veni la banchet (unde desigur ca a fost oribil; manele (care erau interzise in principiu), melodii cu tenta..., fumat, desi era inchiriata o parte a localului desigur ca majoritatea clasei a stat la alte mese ca de ce nu, mergeau pe dupa bar sa vada daca sunt bauturi alcoolice - noi fiind in clasa a 8a -, aproape faceau chestii acolo, au venit si parintii si cativa s-au imbatat etc.), fetele ce fumau (la locul de fumat care in principiu era al profesorilor) se dadeau la baietii din clasa a XI-a, a XII-A (sau asta a spus dirigintele), in pauza se puneau la maxim manele, discursurile lui Ceaușescu sau fragmente din interviuri pro-PSD. (nu, nu in gluma. Se auzea de la secretariat - parter, langa biroul directoarei - ceea ce colegii puneau de la etajul 2, capatul opus al cladirii. (da, am mers jos si se auzea, nu imi dau cu presupusul si nici nu exagerez)) Directoarea e sustinuta politic si nu da 2 bani pe scoala. Presupun ca in general la liceele bune (se stie ca si la altele, cel putin de la mine din oras, nu stiu cum e in Bucuresti exista droguri, copiii fac copii - ah, am mentionat ca o colega era gravida in a 7a? Cu un coleg de clasa. -) se poate invata daca vrei, profesorii sunt buni, insa colectivul nu e atat de minunat. Si da, in general foarte multi oameni cu fite. Nu zic ca nu vei intalni si persoane okay, insa cel putin eu nu stiu daca merita sau nu sa mergi la un liceu doar pentru numele lui. Poti incerca sa mergi un semestru (daca intri clar ai medie mare) si daca nu te regasesti te transferi. Dar cum la liceu doar se agraveaza trasaturile rele (din moment ce se consuma droguri, tigari, alcool si se face sex neprotejat in gimnaziu, oare in liceu ce va mai fi? Sincer sunt slabe sansele cred eu ca multi sa isi revina) nu sunt sigura daca merita sa incerci. Oriunde e cam la fel : si profesori buni si profesori rai, si elevi buni si elevi rai. Important e sa alegi ceva care te atrage (si ca specializarea liceului, insa cred ca si atunci cand vezi cladirea in sine ar trebui sa te simti comod oarecum, nu ca 4 ani va fi puscarie), iar daca te potrivesti cu ceilalti e bine, daca nu iti vezi de treaba ta si nu strici relatia cu profesorii. Hai ca in gimnaziu te mai joci si asa, insa in liceu daca nu inveti serios pentru o materie - maxim 2 - si daca nu te pregatesti sa mergi la facultatea aia in mod serios (asta presupunand ca vrei sa faci o facultate dupa) vei avea destul de multe regrete dupa.
* Nota : Amintesc din nou ca asta am patit eu, parerea mea fiind subiectiva. Nu stiu cum e la liceele din Bucuresti, insa prea mare diferenta sigur nu poate fi

| Cristina12387 a răspuns:

Exista si varianta cu liceele medii, nu doar licee slabe si bune. La liceele foarte bune multi profesori ii evalueaza pe toti elevii cu subiecte de acelasi nivel ca cele de la olimpiade, iar unii au chiar pretentii mai mari decat la olimpiade atunci cand evalueaza. Am fost la Sava si sincer imi pare rau de lucrul asta. Acolo este distorsionata foarte mult realitatea. Mi s-a indus foarte mult ideea ca daca nu vreau sa fac performanta la scoala (la nivelul lor de pretentii) sau daca consider ca cerintele profesorilor sunt prea mari este ceva foarte in neregula cu mine. Am incercat sa discut cu diversi colegi despre faptul ca eu consider ca cerintele anumitor profesori sunt exagerate si colegii mi-au sarit in cap spunanandu-mi ca cine naiba ma cred, daca vreau note sa invat ca nu sunt eu mai speciala. Pe langa asta mai auzeam si foarte des prin clasa:"Profesorul X este extraordinar. Nu lasa pe nimeni sa scape. Chiar te face sa inveti." Am crezut ca se intampla ceva grav cu mintea mea pentru ca nu gandeam ca ei si pentru ca multi profesori si colegi care ii tratau cu apreciere pe toti ceilalti, pe mine ma tratau cu dispret. La liceele de top se promoveaza foarte mult ideea ca elevii care sunt la liceul ala si invata bine sunt cei mai buni si mai pregatiti pentru viata, spre deosebire de cei care sunt la alte licee. Desi, in viata este nevoie de total alte abilitati decat cele exersate in scoala. Scoala nu te invata sa treci prin filtrul gandirii ceea ce citesti sau auzi, nu te invata cum sa orientezi prin multimea de informatii care exista in ziua de astazi, nu te invata sa fii mai comunicativ, sa iti stabilesti obiective clare inainte de a te apuca de o treaba etc. Scoala se bazeaza foarte mult pe memorie si intr-o oarecare masura si pe logica (logica o considera in regula doar atata timp cat nu iti pui intrebari care ii deranjeaza pe ei). De-aia, cum spuneam, consider ca este mult mai ok un liceu mediu decat unul de top. Am fost in ultimul an de liceu la Tudor Vladimirescu si a fost mult mai ok. Atat profesorii cat si colegii au fost mult mai ok si nu am avut probleme in legatura cu pregatirea pentru bac. Bine, nu spun ca oricine ar ajunge la un liceu de top ar fi oaia neagra pentru ca nu este adevarat. Doar ca trebuie sa inveti destul de mult ca sa fii vazut ca un om ok si extrem de putin din ceea ce se preda la scoala foloseste mai departe in viata.

| OviB a răspuns:

Buna ziua.
Acum ceva ani cautam cu infrigurare pareri in acest sens, alegere liceu pentru un copil bun. Intre timp am ''experimentat'' cu copiii mei mai multe variante, tare as fi preferat sa stiu atunci ce stiu acum.
Concluzie, zic eu extrem de clara.
LICEUL nu este ''inca o scoala primara'', ci este un ciclu de invatamant unde copilul isi dezvolta personalitatea si caracterul in conditiile de adolescent, asadar modul de abordare din partea profesorilor trebuie sa fie complet diferit de cel din scoala primara. Acest lucru se intampla numai in liceele de traditie, cele considerate cu staif, chiar daca uneori mai exista sincope in calitatea tehnica a predarii unor materii. Spre exemplu, este foarte important ca elevul de clasa a 9-a sa fie abordat cu apelativul ''domnule elev'', asa cum se intampla in acest tip de licee, in mod sigur atitudinea lui fata de invatamant va fi mult mai buna.
Pe de alta parte, liceele ''de cartier'', chiar daca uneori au profesori buni, distrug personalitatea adolescentului sau ii cultiva reactivitatea, prin abordarea galagioasa, agresiva, dispretuitoare, similar unei scoli primare.
Inca ceva, nu luati inseama zvonurile cu ''droguri in liceele bune'', pericolul este prezent in TOATE liceele, in mod egal.
In fine, optim este sa alegeti un liceu cu traditie, fara gimnaziu (profesorii vor aborda identic toti copiii, indiferent daca au 10 ani sau 18 ani!), asta daca va propuneti sa aveti la usa un adolescent cu caracter.
Cat despre perfectiunea predarii materiei, sa nu ne amagim, in actualul sistem este nevoie de meditatii pentru performanta, indiferent de unitatea de invatamant.