| Cduncfujndf a întrebat:

Ce părere aveți despre meseria de psiholog? Din câte am auzit salariul e cam mic, iar să înveți psihologia e cam greu.
Mie mi-ar plăcea acestă meserie, deocamdată de-abia am intrat la liceu, și m-am dus pe profil de filologie, pentru că la mine în oraș nu e profil de Științe Sociale.
Totuși la filologie din câte am auzit, faci și câteva materii care se studiază la Științe Sociale.
Vreau să știu dacă după ce termin liceul, ar fi ok să fac o facultate de psihologie și să merg pe domeniu acesta?

Răspuns Câştigător
| lilith16 a răspuns:

Aici este strict decizia ta, nu iti putem decide noi viitorul, si eu am vrut sa fac asta si am cumpărat tot felul de carti si am citit dar am lasat-o balta pentru ca nu sunt pentru asta, daca stii ca esti susţinut/a financiar si chiar iti place, fa-o

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cineva zicea ca nu e usor sa gasesti de munca ca psiholog acum vezi daca vrei sa te bagi pe felie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ar fi ok. Dar ca să nu fii dezamăgit, să vizitezi un psiholog, nu ca pacient, ci ca să stai de vorbă despre meseria lui.

| shu7e a răspuns:

Depinde mult de tine. in principiu este o meserie plina de satisfactii. Si se pot face si bani. Poate nu ca in IT sau ca avocat sau doctor (mai ales daca esti angajat) dar se poate.
Inveti multe lucruri care iti v-or fi tie utile in viata personala comparativ cu alte facultati unde lucrurile respective nu-ti v-or fi nici pe departe asa utile (nu vreau sa numesc ca n-are rost).
V-ei fi foarte dezamagit, ca multi altii care visau cum isi v-or ajuta ei clientii si v-or face lumea sa fie mai buna. O sa ajuti
(multi) oameni care vor sa fie ajutati insa nu la scala care crezi.
Ca in orice alta profesie v-ei invata mai mult dupa ce iesi din facultate dcat in timpul facultatii, dar asta nu va fi o problema daca iti place. Din contra.
Sunt mai multe ramuri si in psihologie. Depinde mult si pe ce anume vrei sa te specializezi.
Are si aceasta meserie provocarile ei (si as putea spune ca unele sunt mai mari decat in alte meserii caci te pot afecta in mod direct )
Si ma opresc aici la ora asta big grin