| And456 a întrebat:

Ce parere aveti despre profilul matematica - informatică?

Răspuns Câştigător
| undeadsasuke34 a răspuns:

Salut. Am avut medie buna de admitere, si puteam alege intre orice profil voiam, si am ales mate-info. Totul depinde de scoala pe care o alegi. Poti pica la mate info intr-o clasa de inculti, cu profesori si mai inculti, sau daca esti harnic/harnica poti intra la o scoala de top, unde o sa-ti fie foarte bine. In primul rand trebuie sa nu fii dusman cu matematica, ca doar matematica o sa vezi; daca sunteti dusmani, in niciun caz sa nu mergi la mate-info. Nu trebuie sa fi as in matematica, doar sa nu iti displaca sa o inveti. Dupa vine informatica (care a fost motivul pentru care am ales acest profil), care ii foarte variata. Daca vrei sa mergi pe info, iti trebuie un liceu de top. Eu sincer am picat la un liceu unde se face matematica serioasa, dar informatica am picat cu o profesoara care nu stie ce preda. Am ales sa raman la acest liceu, deoarece totul e mai mult ca perfect, in afara de informatica, pe care eu o studiez acasa, informatica fiind o materie pe care o poti invata singur, daca ai determinare si disciplina. Daca nu vrei sa mergi nici pe mate, nici pe info, nu-i nimic. Acest profil are mai multe posibilitati, in sensul ca sunt mai multe facultati si meserii la care poti sa mergi dupa (sa adaugam aici si chimie, si mai ales fizica, de unde poti sa-ti alegi sute de meserii), decat la profil uman (asa stiu eu, poate gresesc). Deci, parerea mea, go ahead!

1 răspuns:
| simplegirl2 a răspuns:

E foarte bun! adica daca iti place matematica si vrei sa continui la o facultate dupa aia ceva contabilitate sau management.