| Twister09 a întrebat:

Salut, cei ce dau bacul anul asta, ce credeți ca pica la subiectul 3 la romana?
Cum pot sa învăț toate acele romane?
Mulțumesc

1 răspuns:
| Nonononono1 a răspuns:

Iti recomand, in primul rand sa iti faci o lista a curentelor literare la care sa notezi cate 3-4 caracteristici si care dintre opere se incadreaza in acestea. Pe baza acestor caracteristici poti sa argumentezi ca opera face parte din respectivul curent literar. Acest lucru se aplica atat la genul epic, cat si la cel liric. In al doilea rand, ideal ar fi sa citesti cartile si sa iti faci o idee proprie despre pesonaje si actiune, astfel nemaitrebuind sa inveti pe de rost comentarii, dar, daca nu se poate, incearca sa citesti rezumate cat mai comprehensive si sa argumentezi pe baza trasaturilor pe care le-ai identificat mai sus. E foarte greu sa inveti pe de rost un comentariu si, ce e si mai rau, este ca risti sa scrii ceva gresit deoarece sunt pline de exprimari simandicoase si pretentioase care nu inseamna nimic si oricum, corectorii nu raman foarte impresionati de ‘tragismul kantian’ daca este folosit gresit sau daca nu este explicat. De asemenea, recomand cu incredere sa incerci sa faci trimiteri la alte opere literare citite de tine (le place foarte mult profilor; e.g., la Enigma Otiliei poti sa faci trimitere la o carte a lui Balzac (literally oricare), asemanandu-se prin faptul ca ambele au rolul de fresca sociala si ambele trateaza problema avarismului si a parvenitului).
Opinia mea este ca o sa fie poezie la bac anul asta (Eminescu la reale si Arghezi/Blaga/Barbu la uman). Mult succes in orice caz!