| blue-star a întrebat:

Cine-mi potae spune cum sa aflu cazurile si functiile sintactice la substantiv? Adica daca am o propozitie, de unde stiu ca substantivul dat e in cazul nominativ, sau acuzativ?
Dau funda la cel mai detaliat raspuns!

4 răspunsuri:
| madasuk a răspuns:

Pai pui intrebarilebatting eyelashes si asa afli

| Alecssandra_8257 a răspuns:

1. Cazul nominativ
- a. Subiect ( cine? )
ex. Ion scrie... sh pui intrebare asa Cine scrie? Ion. Iar Ion este subiectul

b. Nume predicativ ( care sta dupa verbul. " a fi " si " a deveni "
ex. Ion este colegul meu,! Sh pui intrebare asa : Cine este colegul meu. Ion. Sh asa continuie la toate cazurile sh f. s. nustu sa-ti spun mai departe pentru. ca nustu ce cls. esti sh ce f. s folosesti. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| raducioiu95 a răspuns:

Ma stiu eu in cazul nominativ pui intrebarea cine verbului la acuzati pui intrebarile pe ce pentru cine pentru ce etc(are cele mai multe intrebari) cazul genitiv a, ai, al, ale, cui(adica ale cui, a cui, etc) dativ cui? simplu fara a ai si ale ca ale-a is la genitiv. vocativ este o strigare si nu are f.s. exemplu
-Dan,
-miruna, etc
iar f.s din cate stiu complementu este de trei feluri de loc(unde?)de timp(cand?) si de mod.
iar atributul este partea de prop care determina un adj. bafta mai vezi si tu ce mai scrie prin carti eu atat stiu

| dealove94 a răspuns:

Pff