| Yumeno a întrebat:

Sal.vreau sa inteleg cat mai usor cazurile si functiile sintactice dar nu stiu cum...imi puteti spune la ce intrebari raspunde fiecare? funda celui mai detaliat raspuns (PS fara link-uri)

Răspuns Câştigător
| RaluBebe a răspuns:

Pai subiectul sta mereu in cazul nominativ si raspunde mereu la intrebarea: despre cine se vorbeste in propozitie..numele predicativ :alcatuieste mereu predicatul nominal alaturi de unn verb copulativ(verbele copulative sunt:a devini /a ajunge /a se face /a ramas/a iesi/a fi.a deveni este mereu verb copulativ si ca sa afli daca si celelalte sunt verbe copulatyve trebuie sa le poti inlocui cu a devenihappy...)acum depinde numele predicativ are mai multe cazuri: EL A DEVENIT INGINER.-caz acuzativ(determina subiectul el ) COSMIN ESTE CONTRA FUMATULUI-CAZ GENITIV(are prepozitia contra ce este a genitivului) SILVIU ESTE ASEMENEA LUI.-caz dativ(propozitia specifica dativului asemenea)si mai este cazul acuzativ care se construieste cu vb copulativ+prepozitii ale acuzativului+un adj substantiv etc

| Yumeno explică (pentru RaluBebe):

Ms..chiar m ai ajutat :* love struck

2 răspunsuri:
| MadiLincik a răspuns:

Cazul Nominativ- Intr. Cine? CE? functia sintactica de subiect.
Cazul Acuzativ- Intr.Pe cine? pe ce? De cin?/de ce? etc. functia sintactica de complement, atribut.
cazul genitiv- intr.a cui? al cui? ale cui? etc. functia sintactica atribut.
cazul Dativ- intr.cui? functia sintactica de complement
Cazul vocativ-nu are intrebari functii sintactice! exprima o porunca, amenintare etc.
funda?