Întrebare recomandată | wsnicu a întrebat:

Salut. Cum pot sa opresc un atac de panica? Mai mereu cand imi da sangele pe nas fac atac de panica si ma sperii foarte tare

Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Am inteles. Primul si cel mai important lucru pe care ti-l recomand este sa cauti ajutorul unui psiholog si psihiatru. Psihologul te va invata cum sa iti gestionezi anxietate si fobiile iar psihiatrul iti poate prescrie un calmant pentru o scurta perioada de timp sau iti poate prescrie un antidepresiv pentru o perioada mai lunga. Ambele, atat calmantele cat si antidepresivele sunt foarte eficiente in tratamentul atacurilor de panica. Si eu am facut o multime de atacuri de panica. Incepusem sa iubesc Anxiar-ul. In zilele noastre cabinetele de psihiatrie si de psihoterapie sunt pline cu oameni care sufera de tulburari anxioase (fobii, atacuri de panica, anxietate generalizate, anxietate sociala, tulburare de stres posttraumatic etc). Mersul la psihiatru a devenit ceva banal.

Sa stii ca noi toti ne temem intr-o anumita masura sa vedem sange sau sa pierdem sange. Nu este ceva anormal ceea ce ti se intampla.

Daca nu ai fost diagnosticat cu o afectiune in care sangele nu se coaguleaza normal, nu ai de ce sa iti faci griji.
Este ok sa mai pierdem sange. Ne mai ranim din cand in cand, ne mai curge sange din nas, mai facem analize de sange.
Asta nu inseamna ca viata ne este pusa in pericol. Ca situatia sa devina grava ar trebui ca rana sa fie pe o artera principala, la inima, la rinichi sau in alte zone in care am putea pierde o cantitate mare de sange. Si aici exista o solutie. La spital ti se poate face transfuzie si nu mori. Ca viata sa iti fie pusa in pericol ar trebui sa pierzi cam 1 litru de sange. O astfel de cantitate nu o pierzi de la sangerare din nas sau la o mica zgarietura. Doar un accident grav ar putea sa duca la o astfel de pierdere. Dar banuiesc ca nu ai de gand sa sari din avion fara parasuta sau sa te pui in fata vreunui tren.

Acum odata ce ai inteles ca doar o pierdere foarte mare de sange (20% din volumul total) iti pot spune o metoda de expunere care sa te faca sa devii mai putin sensibil la vederea sangelui.

Trebuie sa te expui cu pasi mici. Spre exemplu: cauti pe internet imagini cu rani usoare si dupa un timp din ce in ce mai grave. Daca simti ca nu poti, revii din nou la o imagine care nu te sperie asa tare si mai insisti apoi incerci din nou sa avansezi.
Dupa ce te-ai obisnuit sa vezi sange, poti sa iti faci o programare sa iti faci analize. Si acolo ar trebui sa te expui cu pasi mici. Poti sa ii ceri medicului cateva analize de sange uzuale ca sa iti recolteze mai putin sange, iar peste 6 luni sa zicem poti sa faci niste analize mai amanuntite. Prima oara poti sa nu te uiti cum iti ia sange si mai tarziu cand te simti mai curajos, poti sa te si uiti.

Concluzie : Te exepui cu pasi mici. La inceput poti spre exemplu sa te uiti la videoclipuri in care le recolteaza sange altor oameni apoi poti merge chiar tu sa iti faci niste analize de care avem cu toti nevoie.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergand de urgenta la medic, sa aflii ce iti declanseaza hemoragia nazala, ca sa stii daca este un fir de sange ca ti-ai bagat degetul in nas, sau o boala grava.

| StoicAnalysis a răspuns:

Lasa atacul de panica. Important este, de ce iti da mereu sangele pe nas? laughing Nu e ceva ce patim cu totii si nu e normal. Du-te la spital si vezi ce ai. S-ar putea sa ai tensiunea marita sau ai ceva vena nasoala la nas. Atacul de panica nu e problema aici.

| aimullah123 a răspuns:

Salutare!
Imi pare rau sa aud ca te sperie atat de tare atunci cand iti da sangele pe nas. Exista mai multe metode de a gestiona un atac de panica.
Ne-ar ajuta sa intelegem mai bine situatia ta daca ne-ai raspunde la cateva intrebari.
1) Te panichezi la modul general cand vezi sange?
2) Cum se manifesta in cazul tau un atac de panica in situatia data?
3)Ce gandesti in acele momente in care ai un atac de panica?
4)Ce crezi ca s-ar putea intampla daca iti da sangele pe nas?

| wsnicu explică (pentru aimullah123):

1) da, ma panichez cand vad sange
2)inima imi bate mai repede, nu am stare adica ma plimb incontinu, nu pot sa stau linistit, si ma balonez la burta( un fel de fluturi in stomac)
3)daca nu mi se mai oprește sangele, daca mi se întâmplă ceva, daca mor...
4)nu stiu sa nu mi se mai opreasca

| aimullah123 a răspuns (pentru wsnicu):

Am inteles. Primul si cel mai important lucru pe care ti-l recomand este sa cauti ajutorul unui psiholog si psihiatru. Psihologul te va invata cum sa iti gestionezi anxietate si fobiile iar psihiatrul iti poate prescrie un calmant pentru o scurta perioada de timp sau iti poate prescrie un antidepresiv pentru o perioada mai lunga. Ambele, atat calmantele cat si antidepresivele sunt foarte eficiente in tratamentul atacurilor de panica. Si eu am facut o multime de atacuri de panica. Incepusem sa iubesc Anxiar-ul. In zilele noastre cabinetele de psihiatrie si de psihoterapie sunt pline cu oameni care sufera de tulburari anxioase (fobii, atacuri de panica, anxietate generalizate, anxietate sociala, tulburare de stres posttraumatic etc). Mersul la psihiatru a devenit ceva banal.

Sa stii ca noi toti ne temem intr-o anumita masura sa vedem sange sau sa pierdem sange. Nu este ceva anormal ceea ce ti se intampla.

Daca nu ai fost diagnosticat cu o afectiune in care sangele nu se coaguleaza normal, nu ai de ce sa iti faci griji.
Este ok sa mai pierdem sange. Ne mai ranim din cand in cand, ne mai curge sange din nas, mai facem analize de sange.
Asta nu inseamna ca viata ne este pusa in pericol. Ca situatia sa devina grava ar trebui ca rana sa fie pe o artera principala, la inima, la rinichi sau in alte zone in care am putea pierde o cantitate mare de sange. Si aici exista o solutie. La spital ti se poate face transfuzie si nu mori. Ca viata sa iti fie pusa in pericol ar trebui sa pierzi cam 1 litru de sange. O astfel de cantitate nu o pierzi de la sangerare din nas sau la o mica zgarietura. Doar un accident grav ar putea sa duca la o astfel de pierdere. Dar banuiesc ca nu ai de gand sa sari din avion fara parasuta sau sa te pui in fata vreunui tren.

Acum odata ce ai inteles ca doar o pierdere foarte mare de sange (20% din volumul total) iti pot spune o metoda de expunere care sa te faca sa devii mai putin sensibil la vederea sangelui.

Trebuie sa te expui cu pasi mici. Spre exemplu: cauti pe internet imagini cu rani usoare si dupa un timp din ce in ce mai grave. Daca simti ca nu poti, revii din nou la o imagine care nu te sperie asa tare si mai insisti apoi incerci din nou sa avansezi.
Dupa ce te-ai obisnuit sa vezi sange, poti sa iti faci o programare sa iti faci analize. Si acolo ar trebui sa te expui cu pasi mici. Poti sa ii ceri medicului cateva analize de sange uzuale ca sa iti recolteze mai putin sange, iar peste 6 luni sa zicem poti sa faci niste analize mai amanuntite. Prima oara poti sa nu te uiti cum iti ia sange si mai tarziu cand te simti mai curajos, poti sa te si uiti.

Concluzie : Te exepui cu pasi mici. La inceput poti spre exemplu sa te uiti la videoclipuri in care le recolteaza sange altor oameni apoi poti merge chiar tu sa iti faci niste analize de care avem cu toti nevoie.

| aimullah123 a răspuns:

Am citit mesajul de mai sus al utilizatorului violeta
Termenul de boala grava s-ar putea sa il sperie si mai rau si fara motiv. Ma gandesc ca e o persoana tanara deci nu m-as repezi sa aduc in discutie posibilitatea unei boli grave.
Imi place totusi ca i-ai recomandat sa mearga la un medic. Trebuie sa recunosc, eu nu m-am gandit la asta. M-am concentrat mai mult pe atacul de panica. In schimb nu as fi scris cuvantul "urgent" care ar putea, de asemenea sa creeze mai multa panica.
Cand o persoana sufera de anxietate, inclusiv de atacuri de panica, este foarte important sa nu il speriem si mai rau.

| aimullah123 a răspuns:

PS: Am uitat sa mentionez ca pe langa combaterea gandurilor negative exista si alte modalitati de a gestiona un atac de panica.
Aceste ar putea fi:
1)Metode de distragere cognitiva, de exemplu numaratul. Se bazeaza pe faptul ca mintii umane ii este dificil sa se concentreze pe doua lucruri diferite in acelasi timp.
2) Controlul respiratiei. Daca respiri superficial si rapid apare un fenomen sau efect (nu stiu cum sa ii spun) interesant numit Hiperventilatie. Mai exact, se elimina (prin expiratie) mai mult dioxid de carbon din corp decat ar trebui. Si astfel vei avea mai putin dioxid de carbon in sange. De aici apare acea senzatie de lesin cand ai un atac de panica. Ca sa rezolvi problema, trebuie sa respiri controlat.

Mai exista si altele dar ma opresc aici. Pentru mai multe informatii iti recomand cartea "Anxietatea si Fobia" de Edmund J. Bourne pe care eu consider ca orice om anxios ar trebui sa o citeasca. Exista in ea un capitol intreg despre atacuri de panica.