| Celldweller a întrebat:

Cum pot salva o pagina de internet ca fisier text? Am Google Chrome si cand dau CTRL + S imi apare doar "Pagina Web completa si Pagina Web numai HTML", insa eu vreau ca fisier text.

1 răspuns:
| DDCC a răspuns:

Salut!
Ca fișier text.
O pagină HTML o poți salva ca fișier. html adică pagina cum îți apare în browser pe care o poți deschide cu Internet Explorer spre exemplu sau cu Microsoft Word.
Ca să salvezi într-un fișier codul sursă HTML dai click dreapta pe fișier (după ce salvezi pagina ca Pagina Web numai HTML)-> Open With și alegi Notepad.
Codul sursă a oricărei pagini îl poți afla cu Click dreapta oriunde pe site -> View page source (Vedeţi sursa paginii).