| Bellee a întrebat:

Dati-mi, va rog, exemple de epitete cit mai multe!

Răspuns Câştigător
| Sofia08 a răspuns:

"izvoarele spun poveşti"
"gândăcel cât un fir de linte"
"ploaie de lumină"
"bulgăre de aur"
"gândăcel cât un fir de linte"
"ploaie de lumină"
"bulgăre de aur"
"gândăcel îmbrăcat în aur"
"floarea îşi deschidea paharul "
"fărmiţă de lumină"
"grăunte de piatră cât un munte"
"revărsat de zori"
"lumina face minuni"
"nuferii ca nişte comori de galbeni"
"nuferi ca nişte potire plutitoare"
"linişte neclintită"
"raze de aur"
"picioare subţiri ca nişte lujere"
"muşchiul gros ca o blană a pământului"

"botul mic, catifelat şi umed"
"blana moale, mătăsoasă a iedului"
"fiinţa fragedă"
"ochi îndureraţi"
"fugă fulgerătoare"
"salturi îndrăzneţe"
"se avântă ca o săgeată"
"ochii lupului străluceau lacomi"
"se topeşte în adâncul pădurii"
"un lan de grâu se leagănă sub adierea blândă a vântului de vară"
"sub bolta albastră, lanul părea o mare aurie"
"spicele încărcate de boabe se aplecau spre pământ"
"spicele priveau su semeţie deasupra lanului"
"nu şedea că-ţi şade norocul"
"poţi opri vântul, apa şi gurile oamenilor?"
"milă mi-i de tine, dar de mine mi se rupe inima de milă ce-mi este"

| Seby_Fero_1996 a răspuns (pentru Sofia08):

Buna, astea sunt toate epitete...

| Darie_Stefan_1989 a răspuns (pentru Sofia08):

Multumesc

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Floare înmiresmată, iarbă mătăsoasă, sunet mirific, cer cristalin, păr de aur, apă limpede, valuri tulburate, întindere nesfârşită.

| LifeIsColour a răspuns:

Buna:
-fata frumoasa
-pom inflorit
-primavara primitoare
-cer albastru
-baiat destept etc...Mai precis, epitetul este un substantiv langa un adjectiv.Pa-pa!happy

| Jounin a răspuns (pentru LifeIsColour):

laughing) Nu-i adevarat... epitet inseamna un substantiv langa un adjectiv neobisnuit, special... doar primavara primitoare este epitet din tot ce-ai zis tu acolo happy

| Hieer a răspuns:

Caciula frumoasa
cal alb
fata desteapta
caine mare
copil cuminte
inghetata dulce laughing
clasa ingrijita
.....cam astea imi vin pe moment in cap

Sper ca te-am ajutat!

| vlad89c a răspuns:

Soare auriu; valuri inspumate; apa limpede; intindere pustie
buburuza rosie,padure de smarald, valuri inspumate, perdea de arbori, ghiocel argintiu, cer limpede, zambet trist, apa cristalina, zapada argintie, florile inmiresmate, sufletul insangerat, sunetul magnific, caldura imbietoare, inima zglobie, cositele catifelate.

| vlad89c a răspuns:

Dalaughing atat doar ca o gramada din ce a scris raspunsul castigator acolo, sunt comparatii.

| treiLEI a răspuns:

Padure fermecata, lume de praf, lumina ascunsa, vis nepetruns

| Bittersweett a răspuns:

Apa cristalina, zapada argintie, florile inmiresmate, sufletul insangerat, sunetul magnific, caldura imbietoare, inima zglobie, cositele catifelate

| Bellee explică:

Nda ....nu am observat.in orce caz eu trebua sa caut cit mai multe.

| marytzz23 a răspuns:

Epitetul este o figura de stil car3 arata o calitate mai deosebita. Epitetul se poate exprima prin ADJECTIV sau ADVERB.

| Diana_Streulea_1994 a răspuns:

Cerul luminos
Cainele jucaus