| ionut16001235 a întrebat:

Salut! Dau fundă! Am ajuns într-o perioada în care am o cantitatea mai mare de materie de învățat pentru admitere, eu fiind la scoala. Ideea este ca vreau sa învăț pana seara la 10-11, dar intervine starea aia de oboseala, chiar dacă dorm după ce ajung la scoala, de cele mai multe ori se intâmplă același lucru. Exista vreo metodă prin care sa reușesc sa nu fiu într-o stare de somnolenta atunci când ma pun sa învăț? Și nu vreau sa încep sa exagerez cu cafeaua. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există. Iar când creierul are nevoie de somn, învățătura nu se prinde de tine. Eu când eram în clasa a 11-a, clasa terminală de liceu pe atunci, făceam așa. Mă culcam seara când mă apucam somnul, și puneam ceasul să mă trezească dimineața devreme. Apoi învățam dimineața cu mintea odihnită înainte de a merge la școală.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"metodă prin care sa reușesc sa nu fiu într-o stare de somnolenta atunci când ma pun sa învăț?"

simplu: decalează-ți programul cu vreo 4-5 ore (mai devreme)