| F3nZZZor a întrebat:

Aș dori să încep un antrenament de definire și nu prea am idei, sunt începător "într-ale culturismului", adică până acum am făcut înot, atletism și puțin thai box. Am 16 ani, 75kg si cam 1, 80. Obiectivul meu este să ajung cât mai aproape de 65-70kg. Țin să precizez că învăț într-un liceu militar, iar timpul meu liber pe zi este cam de 3-4h. Dacă se poate, spuneți-mi, vă rog, cam ce alimente să evit. Și da. sunt genul care se înfometeazălaughing Mulțumesc anticipat! "Dau fundă"

1 răspuns:
| cookiejar a răspuns:

Http://www.topsanatate.ro/......19660.html --informatii utile la partea cu alimentatia;
http://www.bodybuilding.com/fun/goulet15.htm--seturi cu exercitiile cele mai utile pentru mai multe grupe. Cei mai multi experti recomanda sa iti antrenezi corpul pe regiuni, in zile diferite, astfel incat dupa antrenament intensiv pentru o anumita grupa, aceasta sa aiba timp sa isi revina din febra musculara pana la urmatorul antrenament(febra nu trece cu febra, e un mit, muschii cresc in timpul febrei). Poti sa faci luni brate si pectorali, marti spate, miercuri cardio, joi picioare si fese, vineri pauza-de ex. De asemenea, daca vrei sa slabesti, e demonstrat stiintific ca cel mai bun este cario anaerobic, pe intervale, intrucat arde mai multe calorii. Cu alte cuvinte, in loc sa alergi constant 30 min, alergi 1 min sprint, 1 min mergi, si tot, asa, in timp marint timpul de alergare. Un exercitiu compus care arde f multe calorii este datul la sacul de box, care de asemenea te ajuta sa te echilibrezi psihic si sa scapi de frustrari. la o ora dupa antrenament, mananca proteine. Mananca cu o ora, o ora jum inainte de antrenament. Nu sari este micul dejun. Mult succes :)!