| Vladmen7 a întrebat:

Salut este rea o tigara electronica doar cu arome simple fara nicotina, adica 0 nicotina?

2 răspunsuri:
| CuriousMind a răspuns:

Ţigările electronice pot să conţină o cantitate de nicotină care variază între 0 şi 18 mg, arome artificiale, extract de vanilie, propilenglicol, dietilenglicol, folosit în producerea antigelului, glicerol sau glicerină vegetală. Pe de altă parte, în lichid s-au mai descoperit nitrozamine, substanţe asociate cu cancerul, iar în urma unei analize efectuate de o echipă de cercetători italieni s-au mai găsit urme de metale grele precum plumb, arsenic sau crom. Inhalarea acestora poate provoca cancer la plămâni, tiroidă sau laringe, se arată în studiul efectuat de echipa de medici din Italia.Propilen glicolul este o substanţă chimică a cărei prezenţă în e-lichidul ţigărilor electronice a fost mult contestată. Totuşi, după o simpla căutare pe wikipedia.org, se constatată că această substanţă este intens folosită pentru: produse farmaceutice (de remarcat aici diazepam-ul), produse de patiserie (folosit ca solvent pentru coloranţi alimentari), industria produselor cosmetice etc. Utilizarea pe termen lung are risc de toxicitate scăzut. Oricum, acum se poate utiliza e-lichidul având la bază ori propilenglicolul (PG) ori glicerina vegetală (VG). Deci, nu este la fel de rea precum o tigara normala, substantele daunatoare aflate in arome/lichide fiind mai putin daunatoare, cum am spus si mai sus, ele fiind regasite si in medicamente. Spor la "vapat"!

| Kira5854 a răspuns:

Tigarile electronice sunt mai sanatoase decat cele normale... eu fumez de un an si ceva si nu am nicio problema..de o luna am fumat si tigari normale si m-am simtit aiurea. o sa revin doar la electronica mea
p.s: eu iau nicotina 12 sau 18