| SaşaSpring a întrebat:

Exista termenul de 'rockerita'? Am vazut ca multi il folosesc, dar mie mi se pare cam ciudat. Unii spun ca exista, altii ca nu, dar daca nu exista, care este femininul pentru 'rocker'? big grin

Răspuns Câştigător
| Mangustă a răspuns:

Oficial nu exista pentru ca cuvantul "rocker" e doar un derivat in engleza, iar ei nu fac diferenta dintre genuri la substantive (doar la foarte putine). "Rockerita" e ceva deviat de romani, cum spunem si "hateri" in loc de "haters".

3 răspunsuri:
| alissu a răspuns:

E bine rockerita, acesta este femininul pentru 'rocker', mai exista si ' oakerita' care e mai mica decat rockerita ( ceva de genul fetelor mai mici care acum au descoperit rockul si vor sa se de-a mari ).

| ROCK30STM a răspuns:

Oficial nu cred ca exista, dar am auzit de multe ori termenul, si eu ascult foarte des rock, dar de multe ori il folosesc fetele care vor sa pare interesante...am vazut 'rockerita care sa asculte si manele sau justin bieber... sunt 'rockerite dar nu au nici o treaba cu muzica rock.

| koala99 a răspuns:

Salut! cuvantul rockerita nu are genul fenimin
funda daca ti-am fost de folos!