| Serendipity17 a întrebat:

Salut, imi doresc foarte mult un telefon si nu stiu cum as putea face rost de bani.In primul rand, e destul de scump, si in al doilea rand, am 12 ani.Cum sa fac rost de 6 milioane? sad

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Draga mea, sunt lucruri mult mai importante decat un telefon. Eu am primit primul telefon abia in clasa a 9 -a. Si am primit un telefon pentru vorbit, unul simplu. Nu unul de fite. Inteleg sa iti doresti un telefon insa tu deja vrei unul de 6 milioane. Sunt sigur ca daca ti-ai dori un telefon simplu, de 1 milion parintii ti l-ar cumpara daca ai fi ascultatoare. Daca vrei acel telefon de 6 milioane trebuie sa muncesti. Nu iti inchipui ca il iei a doua zi. Inteleg ca poate te simti aiurea ca altii au telefoane super moderne si performante. Dar ei au alte conditii poate. La 12 ani nu prea vad cum ai putea castiga tu 6 milioane ca sa iei telefonul. Nu poti. Nici daca strangi fiecare banut. Daca arati parintilor ca esti o fata responsabila, punand fiecare banut departe pentru telefon sunt sigura ca te vor ajuta si ei sa il iei inainte sa apuci sa strangi banii necesari. Dar trebuie sa fii super cuminte si intelegatoare.

3 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Moda se schimba, nu trebuie neaparat sa ai un telefon de 6 milioane ca sa fii "tare" sau sa poti vorbi cu el. Vorbeste cu parintii tai sau cu o ruda si explica'le necesitatea ta.Sunt multe telefoane mai bunicele in jur de 3 milioane, eu zic sa iti iei un Nokia classic.

| 3ntzz a răspuns:

6 milioane?!?!?!?!?!?!?!
Un telefon mobil?
De ce tocmai de 6 milioane, sunt telefoane mobile mult mai bune si mai ieftine. Cere-le parintilor tai bani.Sau macar banii de buzunar de ii primesti de la parinti.Strange-ti! Sau du-te la colindat! Si daca gasesti 10 bani, 5 bani sau chiar de 1 ban. Pune-i in pusculita!
Un proverb inventat de mine:
ori ce ban are valoarewinking
Deci succes!

| alinuuuuush a răspuns:

Incearca sa reduci din cheltuieli.de exemplu sa ii ceri mamei tale (daca pana acum n-ai facut-o) alocatia(sau macar jumatate), fa efortul ca atunci cand mergi undeva si mama ta iti da bani de cheltuiala sa nu ii prezi pe lucruri nefolositoare ci sa ii pui bine in pusculita, daca esti tentata gandeste-te ca o faci pentru telefon. sper sa te ajute sugestiile mele si sa faci repede rost de telefonul ala

p. s.:fundita?