| notsoslimshady a întrebat:

Imi puteti da si mie mai multe cuvinte ca sa le zic "avansate" pentru limba romana (compuneri-comentarii, etc...)?
vreau sa inlocuiesc limbajul banal cu unul mai avansat

3 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Pentru asta trebuie sa citesti mult si sa-ti dezvolti singur/a limbajul.
e practic imposibil sa-ti dam noi o lista de astfel de cuvinte, nu ar avea sens.

| AdiMrr a răspuns:

Pai incepe sa citesti o carte mai grea cum ar fi Ciresarii sau Povestea fara sfarsit. Cuvintele care nu le stii le cauti pe net. Sau poti sa cauti expresii poetice (in special acelea legate de iarna). Si asa o sa ai un limbaj mai deosebit fata de ceilalti. Dar principalul e cititul.
Eg. Crinii degaja un miros incantator.
Printre ramurile goale crivatul canta la xilofonul turturilor de cristal.
Copacii ofteaza cu lacrimi brodate din flori de gheata.
Zapada s-a asternut ca o mantie alba si stralucitoare.
Mai sunt o gramada de alte expresii. Dai pe net expresii poetice si gasesti o gramada.

| Xellita a răspuns:

Ambigua/ambiguu= anturaj/ mediu, depinde de context; defunct= decedat; exuberant= comunicativ sau vioi.