| JulianCarax a întrebat:

Invat la un liceu tehnic iar dupa terminare as dori sa urmez o facultate cu profil uman, mai concis Litere. Vreau sa stiu ce sanse am sa intru, daca este posibil sa trec de la tehnic la uman si ce sfaturi imi puteti da. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| AndyLavy a răspuns:

Dupa terminarea liceului poti urma orice facultate vrei, indiferent de ce profil are aceasta.Insa va trebui sa te pregatesti din timp in cazul in care la fac respectiva va trebui sa dai examene. Eu am intrat anul asta la litere, si la lb straine, si la stiinte admin, si am ales-o pe cea de a doua. Nu prea vad ce ai putea face pe viitor doar cu literele, pentru ca lb straine oricum le inveti. dar daca iti place, succes! Si daca vrei sa stii ce sanse ai, intra pe siteul univ respective si vezi cu ce medii s-au intrat la ce s-a dat examene, si pregateste-te din timp.

1 răspuns:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
Daca este posibil, transfera-te la profilul uman la stiinte sociale sau filologie sau daca nu ramai unde esti. Oricum pentru admitere la facultate trebuie sa te pregatesti separat si chiar daca nu dai admitere tot trebuie sa stii ceva, nu te poti duce asa.Sanse ai, intotdeauna sunt, trebuie sa crezi in tine si sa inveti, sa fii pregatit pe materiile care ti se cer acolo.Bafta! happy