Întrebare recomandată | JohnnyB05 a întrebat:

sunt din Arad si as dori sa urmez o facultate in domeniul informaticii. Imi place tot ce tine de calculatoare, si as dori sa invat mai mult despre ele. Din pacate am cateva dileme/probleme care m-ar putea impiedica. In primul rand nu sunt informat in legatura cu facultatile. In al doilea rand eu am terminat liceul la un profil uman unde nu prea am facut mate, credeti ca ar fi posibil sa intru la o facultate de informatica si sa fac fata daca chiar imi doresc si ma pun serios pe invatat? (Media BAC 6.50 :/) Al treilea lucru ar fi faptul ca eu lucrez pe 3 schimburi si nu pot renunta la acest servici deoarece nu am o situatie financiara foarte buna, deci probabil va trebui sa merg la fara frecventa, care nici nu stiu exact cu ce se mananca. Aceasta este situatia mea si as dori sa stiu ce optiuni am. Daca credeti ca nu am sanse la info si ar trebui sa imi iau gandul, atunci ce alta facultate mi-ati recomanda?

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

De la informatica, ia-ti gandul. In rest, poti merge la un Ase, dar si aici trebuie ceva carte.

| horia2012 a răspuns:

Una e ce-ti place tie, alta e ce inveti in facultate despre calculatoare. Ceea ce vrei tu poti invata foarte bine prin cateva cursuri pe care le poti plati chiar si in rate. Daca chiar vrei sa te apuci de invatat, orienteaza-te catre o specializare pe care o poti frecventa functie de programul pe care il ai. Vezi ce universitati, facultati, ce specializari au la tine in Arad.
Uite:
http://www.uvvg.ro/ro/facultati.html
si
http://www.studentie.ro/....../facultati

| awspam a răspuns:

Iti place? aiurea numa cainele face ceva de placere nu pentru ca e nevoit, tu ce esti caine? daca iti place faci daca nu te intorci si place,,,

| Cherry94 a răspuns:

Hello, ei bine sa stii ca si eu in facultate am alt profil decat cel din liceu dar ma descurc, lasand de o parte treaba aceasta, job-ul este primul tau aspect care de fapt iti creeaza probleme, o facultate buna nu se face la FR, media la BAC nu e relevanta, poti intra prin examen si ea sa conteze 20%. informatica si calculatoare e una dintre cele mai solicitante sectii, incearca la telecomunicatii, transporturi, inginerie energetica, vezi ce te-ar tenta in comparatie cu programul tau de lucru.

| Mirelaa90 a răspuns:

Nu vreau sa te descurajez, insa nu cred ca ai sanse in domeniul informaticii. e un domeniu unde iti trebuie o gandire f logica si timp pentru a te dedica exercitiului (informatica nu se toceste in graba, se exerseaza).
ai putea incerca un site de tip courser.org, unde se ofera gratuit diverse cursuri(inclusiv IT). ai putea incerca ceva de acolo sa vezi cum te descurci cu ceva din domeniul asta. Insa chiar daca te descurci, in domeniul asta trebuie sa te dedicihappy alta facultate..depinde ce iti place sa faci. ai putea incerca cibernetica de la ase, dar si acolo s-ar putea sa fie un pas cam mare ( venind de la liceu uman).

| Corvinx a răspuns:

Daca nu stii mate calumea si nu ai niste notiuni de baza in programare, poti sa uiti. In primi doi ani faci doar mate, 90% din cursuri.