| CosminCosy268 a întrebat:

Salut.La liceu clasele se formeaza după medii sau numele de familie? Spre exemplu prima clasa la mate info este formată din elevi cu numele de familie cu A (Anghel)până la spre exemplu litera P (Petrescu)sau în funcție de medie (adică cei 28 cu mediile cele mai bune intra in prima clasa)?

1 răspuns:
| laleauaneagra46 a răspuns:

Nu. Nu se formeaza nici dupa medii nici supa numele de familie. Sunt amestecati de calculator toti si repartizati aleatoriu. Se incearca totusi sa se pastreze un eschilibru adica fiecare clasa sa aiba si elevi cu medii mai mari si elevi mai slabuti. Sa nu fie o clasa numai cu premianti si o clasa numai cu elevi mai slabuti.