| blurixe a întrebat:

Mi-am cumparat de curand un pumnal pentru autoaparare (am 13 ani) si am auzit ca daca esti prins purtand unul la tine te alegi cu dosar penal / amenda.

1. E adevarat? Si ce risc daca sunt prins doar detinand unul?
2. Unde sa il ascund de parinti?laughing

Mentionez ca l-am luat doar ca sa nu se mai ia vreun tigan de mine pe strada. happy

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Da. Intr-adevar toata lumea se inarmeaza. Este la moda. Dar> Cu el sau fara el daca nu esti pregatit, tot iei bataie. Alege o alta cale si va fi mai bine. Legat de lege, o patesti. Nu se face dosar penal, dar vei fi luat in evidenta. De ascuns daca nu renunti la idee, in fundul dublu al rucsacului cu care mergi la scoala. Eu recomand> Apucate de Arte Martiale. Vei vedea ca se poate si fara diferite scule de bataie la tine. Pa!

| Chris a răspuns:

Nu înţeleg de ce ai nevoie de aşa ceva, la numai 13 ani. Nu cred că lumea se leagă de tine pe stradă, fără motiv. Eu te sfătuiesc să renunţi la aşa-zisul pumnal, nu îţi este util în niciun sens.

| Ramo80 a răspuns:

Nu ai voie cu arme albe asupra ta! Poti lua amenda in caz de perchezitie.

| blurixe explică:

Pardon, rozeta box, nu pumnal happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca esti minor,portul de arma alba este interzis legal,daca nu ai permis.Da, poti avea dosar penal daca esti prins cu arma alba, asta inseamna condamnare.Si nu cred ca iti doresti asta.Numai bine.