| MarianPapuc98 a întrebat:

Daca un tigan care vrea sa ma fure imi cere telefonul si nu il dau si vine la mine amenintator ( si este si sub influenta alcoolului ) si eu il injungii in picior cu un briceag pentru a-l imobiliza, am actionat in autoaparare sau risc sa fiu judecat penal?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legitima aparare este o stare de fapt, care trebuie dovedita prin orice mijloc de proba admisibil (martori, inregistrari, etc).
Ca o parere, in cazul expus, s-ar putea retine depasirea legitimei aparari si aceasta este o circumstanta atenuanta.

| xShifT a răspuns:

Pai tu ai actionat in autoaparare dar nu trebuie sa il injungii in picior laughing puteai sa ii dai un pumn 2 3 in gura si gata.Acum poti sa risti sa fi judecat penal..depinde de legiile de acolo sau poti scapa daca nu a depus plangere "tiganul''

| MarianPapuc98 explică (pentru xShifT):

Si daca iti da el primul ce faci? Daca iti prinde calumea vreo 3-4 pumni stai si prin spital, din cauza la un tampit fara viata, il injunghii in picior nu il omor.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru MarianPapuc98):

Te duci la diribau si acolo dai de verii lui care te felicita.

| xShifT a răspuns (pentru MarianPapuc98):

Acum depinde si de persoana, daca stii sa te bati poti bara pumnii si apoi sa-i dai pe contra una in barbie si la culcare cu el fara sa decurgi la cutit.

| Andrei9878 a răspuns:

Ce cauta cutitul ala la tine? Si depinde daca ai martori oculari etc...

| MarianPapuc98 explică (pentru Andrei9878):

Daca ies seara prin club unde sunt toti tiganii si betivani, vreau sa imi protejez viata, nu il folosesc decat daca sunt atacat iar atacatorul este inarmat sau extrem de violent.