| Dima_Alin_1998 a întrebat:

Salut, de la un timp am inceput sa vand vape-uri de diferite feluri, pe acestea luandu-le de la un prieten mai ieftin si eu dandu-le cu 5 lei in plus. Am auzit ca risc sa fiu luat in considerare de poliție fiind asta si risc chiar dosar penal, este adevarat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca veniturile anuale depasesc 12 salarii minime pe tara (in prezent salariul minim este de 2.550) si nu raportezi venitul si platesti contributiile la fondurile speciale si impozitul pe venit atunci poti fi acuzat si condamnat pentru evaziune fiscala.

| Violleta2022 a răspuns:

Este ilegal sa vinzi minorilor si cu siguranta poti avea probleme cu politia.

| MrAM a răspuns:

Depinde de cantitate si multe alte lucruri.
Pentru cateva iti dai seama ca nu se uita nici dracu la tine, mai mult ii costa pe ei si nu merita sa-si bata capul. In schimb daca e vb de o cantitate mare, aici se pune problema. Trebuie sa platim taxe la stat din pacate si asta presupune alte lucruri.