| alinuta01 a întrebat:

Miine ma duc cu familia si citiva prieteni la munte, pe doua zile. vom dormi sub cerul liber, va fi frumos. Dar am vorbit cu prietenii mei si mi-au spus sa caut ciiteva jocuri care se pot juca in grup, si sa fie pe foaie. Va rog cine stie jocuri de grup sa-mi raspunda, dar sa sa fie si explicatia, in caz ca nu stiu jocul.

Răspuns Câştigător
| Alexandra4012 a răspuns:

1. Se numeste,, Din Fericire..." si se joaca in perechi. Primul copil trebuie sa spuna o afirmatie care incepe cu,, din fericire". ex. Din fericire am castigat la loto. Al doilea copil spune o negatie care incepe cu,, din nefericire". ex. Din nefericire trebuie sa dai toti banii. Si tot asa pana cand unul dintre copii nu mai stie ce sa spuna.
2. Taranul e pe camp-cred ca stii cum se joaca.
Funda?

4 răspunsuri:
| Alexandra4012 a răspuns:

Depinde si ce varsta ai. Chiar si asa iti recomand un joc. Se numeste,, Ghiceste" si se joaca in grup, pe mai multe foi. Ce trebuie sa faceti:
1. Fiecare ia o foaie alba, fara nimic pe ea.
2. Fiecare copil scrie pe foaie nr de la 1 la 10.
3. Trebuie sa alegeti o ordine ca la carti.
4. Primul copil scrie pe foaie un nr. de la 1 la 10(fara ca ceilalti sa vada, dar totusi sa observe modelul dupa care scrie).
5. Urmatorul copil trebuie sa ghiceasca ce nr a scris. Daca nu ghiceste, vine randul urmatorului sa ghiceasca. Si tot asa pana cineva ghiceste. Cel ce a ghicit trage o linie sub nr ghicit. Cel ce ajunge la 3 linii sub FIECARE nr, castiga. Sper ca te-am ajutat. Fundita?

| alinuta01 explică (pentru Alexandra4012):

Am 15 ani, mersi. altele nu mai stii?

| Alexandra4012 a răspuns (pentru alinuta01):

Nu care se joaca pe foi. In rest stiu unele foarte noi. Le postez?

| alinuta01 explică (pentru Alexandra4012):

Da, te rog