| Anonim0100 a întrebat:

Salut prieteni! Este pacat sa te tatuezi? Ofer funda! Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere religios sau cum? E pielea ta, faci ce vrei, numai sa nu regreti mai tarziu decizia.

15 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred ca este un asa mare pacat sa te tatuezi, sunt altele mult mai grave

| EduardoAndrei a răspuns (pentru mona):

Nu există pacte mai mari sau mai mici. Sau ca-sa înțelegi mai bine, chiar daca minți sau omori pe cineva(exagerez) e tot un păcat si te desparte de Dumnezeu. Poate nouă ni se pare ca un păcat e mai grav decât altul, dar tot păcate sunt amândouă (Iacov 2:10-11)

| Musique a răspuns:

De ce ar fi un păcat?

| măcheamăăăî a răspuns:

"Este pacat pentru crestini sa sa tatueze,deoarece asta fac paganii,care se inchina zeitatilor.
Tatuajele si cerceii faciali,sunt simboluri pagane, atata tot.

Daca Iisus sau Sfiintii ar fi fost tatuati si plini de cercei, ar fi ramas astfel zugraviti in imaginile vremii... daca suntem crestini, normal ar fi sa fim cat mai aproape de imaginea lui Iisus si nu a unor zeitati, de la pagani..."

| JoeTPU a răspuns:

Nu cred ca e pacat, dar eu nu mi-as face :-|, e pielea ta, faci ce vrei cu ea dar nu mai poti sa dai inapoi dupa.
Succes!

| anonimg a răspuns:

"Sa nu va faceti taieturi in carne pentru un mort si sa nu va faceti slove sapate pe voi. Eu sunt Domnul." (Levitic.19:28)

Fie ca le faci pentru morti, fie ca le faci pentru vii, este acelasi lucru. Contextul istoric se refera la faptul ca oamenii din vechime (neamurile) aveau obiceiul acesta.
Mai spune si "slove sapate pe voi". Indiferent pentru ce erau facute, astazi se face la fel dar intr-un mod mai modern: tatuaje. Ca sunt permanente sau semi, tot pacat se numeste.
Ce parere ai, in Imparatia Cerurilor vor fi si oameni tatuati?

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Nu.
Pe curând!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da, este pacat! De ce? Pentru ca Dumnezeu ne-a lasat fara tatuaj. Altfel, ne-am fi nascuti toti tatuati daca ne-ar fi fost mai bine.
Daca tot vrei sa te tatuezi, macar fa-ti unul temporar. Bine, si asta e pacat, dar totusi, macar nu ramai toata viata cu elhappy.

| Anonim0100 explică:

Multumesc pentru raspunsuri.

| BiBiabiii a răspuns:

Hey happy! Nu cred ca este pacat, depinde ce crezi tu cu adevarat si ce iti doresti happy Ai o singura viata deci traiesteo asa cum sti mai bine daca tu crezi ca e bine pentru tine si ti-ar placea de ce sa nu o faci. Funda!? laughing

| SefuTauMereu a răspuns:

Sa stii ca e pacat, e mai bine sa ramai asa cum te-a lasat Dumnezeu, gandeste-te la ce ar zice El daca tu te-ai tatua, fii fericit asa cum esti ca nu ai o mana, un picior sau altceva rupt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SefuTauMereu):

De unde stii tu ca nu are o mana sau un picior rupt? Poate are.
Si daca e sa ne luam dupa ce zici tu inseamna ca nu avem voie nici sa ne vopsim sau sa ne punem cercei in ureche ca Dumnezeu nu ne-a lasat asa, nu? Prostii.

| SefuTauMereu a răspuns (pentru anonim_4396):

Vopseaua de par nu e permanenta si la fel si cerceii!

| Daria4 a răspuns:

Păcat dacă te vei plictisii, sau te referi la păcate divine? Că dacă e aşa, e da un păcat pentru că Dumnezeu nu te-a lăsat cu tatuajele alea şi îţi batjocoreşti trupul

| KittyGEO a răspuns:

Depinde in ce sens. Daca te referi ca este pacat in sens de pacat de la Dumnezeu atunci no stress prietene nu are nimic happy, in schimb daca te referi ca iti va parea rau pe urma atunci depinde ce fel de tatuaj vrei sa-ti faci si cum il alegi daca o sa iti mai placa in viitor. eu te sfatuisc sa alegi unul astfel incat peste vreo 10 ani sa nu iti para rau ca l-ai facut. sper ca te-am ajutatwinking