| alexcoman34 a întrebat:

Salut
Problema este ca sunt timid, prea timid din cauza asta am pierdut multe mai ales prieteni... Nu mai vreau sa traiesc asa, va rog ajutati.ma cum as putea scapa de timiditate? Am 16 ani

3 răspunsuri:
| sappy a răspuns:

De timiditate scapi cu cat imaintezi in varsta incearca sa socializezi mai mult cu persoane care nu te vor judeca si te vei simti in largul tau, asa vei dobindi increderea in tine!

| AnarchyUK a răspuns:

Uite două soluții simple: învață să te accepți, sau acceptă-i pe alții.
Timiditatea nu este un defect cu care nu se poate trăi. Poate fi considerată chiar o calitate, căci sunt multe fete ce preferă astfel de băieți. De altfel, timiditatea aduce prudență, iar prudența te scapă de belele. Învață să te accepți. Să găsești părțile bune din problemă și să le exploatezi la maximum.
Al doilea lucru pe care l-am spus este „acceptă-i pe alții". Aici îți zic să-ți înfrângi timiditatea. Riscă. Da, unele persoane preferă confortul, viitorul previzibil... însă trebuie să te obișnuiești și pe „terenul minat". Fii puțin mai spontan. Dacă cineva te invită afară, la o întâlnire cu prietenii sau ceva de acest gen, în mod normal ai refuza. Ei, în cazul acesta, alungi gândul de a spune „nu" și spui „acum ori niciodată".
Tu hotărăști ce vrei să faci.
Mult succes!

| cangurus a răspuns:

Tu esti eu. Nu cred ca poti scapa de timiditate, asta cred eu care tot incerc de mult timp. Chiar daca incerci o sa vina multe momente de genu ( zi de zi ) si tot acolo esti, o spun din proprie experienta. Cand vine vorba de fete eu sunt indiferent ( in acelasi timp foarte pretentios ). Eu zic ca tu sa incerci sa fi TU insuti, stiu ca ii vezi pe multi prieteni/fosti care au mai multi prieteni si sunt populari. Tu nu trebuie sa incerci sa fi ca acel prieten ca nu sti ce drum are el in viata.