| countingstars a întrebat:

Puteti sa imi dati niste idei pentru un proiect la scoala? Trebuie sa fac o prezentare cu alte 5 fete despre meseria de arhitect si de jurnalist. Elevii de la mine din clasa de obicei fac plansa pe care scriu si lipesc poze de pe net, dar asta a devenit deja ceva obisnuit. Vreau sa avem un proiect original, pentru ca este important si mi-as dori sa interactionam cu publicul (ex.: sa facem teste sau concursuri legate de subiect). Dati-mi doar niste idei, este urgent!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Doar o întrebare...
Ce spune legea referitor la includerea de material preluat de pe internet şi plantat în publicaţiile noastre?
Văd că publicaţiile din România nu ţin cont de acest lucru.
A ajuns acest Internet chiar aşa o vacă de muls jefuită de fiecare chiar aşa cum îl duce capul?
Apropos de ce spuneam mai sus de oamenii din România.

| valentingb a răspuns:

Cu arhitectura e destul de simplu, construiti o arcada. O construiti din carton,e chiar simplu. Si apoi povestiti despre istoria arcadei, cand a fost inventata, cine si unde a folosit-o ( de exemplu Colloseum), si spuneti cat de greu le-a fost arhitectilor sa gaseasca aceasta metoda revolutionara la vremea ei si mai ales,sa o aplice,pentru ca orice structura din piatra e construita din mai multe piese,cum au facut ei arcada sa stea in picioare. Sunt si documentare pe tema asta,ai materiale pe net destule. Incepeti cu definitia arhitectului si apoi dati ca exemplu o mica parte din munca lui, si anume arcada, un lucru aparent banal, dar atat de interesant daca e povestit cum trebuie.
Cat despre jurnalism, ce-ar fi sa faceti voi roluri? Ca si cum una din voi e jurnalista si pune intrebari, adica ia un interviu celorlalte patru, si le intreaba despre aceasta meserie. Si veti prezenta proiectul sub o forma mult mai interesanta si amuzanta. Nici macar nu trebuie sa invatati replici, puteti citi de pe foi si sa completati pe rand o plansa cu un mic rezumat al informatiilor din acel "interviu".